Afazi Bozuklukları

Beyindeki konuşma merkezlerinde meydana gelen bir hasar sonucunda konuşma, konuşulanı anlama, okuma, yazma, mimik yapma gibi becerilerin kısmen ya da tamamen kaybedilmesine afazi adı verilmektedir.

Genellikle inme, felç veya travma sonucunda aniden ortaya çıkan afazi bozukluklarında bireyler artık dili kullanamamaya başlarlar. Bir anda kendiliğinden de ortaya çıkabilecek bu sorun beraberinde felç gibi çeşitli rahatsızlıkları da getirebilmektedir. Beynin sol yarısında bulunan dil alanları afazi sonrası zarar görürken, sağ yarısına ise felç gelebilmektedir.

Sıklıkla orta ve ileri yaştaki bireylerde görülen afazi bozuklukları kısmen çocuklarda da görülebilmektedir. Erkekleri ve kadınları eşit oranda etkileyen bu rahatsızlığın temel nedeni beyinde yaşanan bir hasardır. Yaşanan hasar sonucunda beynin bir bölgesinin kansız kalması ile beyin hücreleri ölmekte ve afazi bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Beynin kansız kalması dışında kafaya alınan şiddetli bir darbe, beyin tümörleri ve beyni etkileyen diğer durumlar da afazi bozukluklarına neden olabilmektedir.

Afazi Bozuklukları ile Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Beyinde yaşanan problemler sonrasında afazi bozuklukları ile birlikte başka sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Afazi rahatsızlığı çeken bireylerde en çok rastlanan bir diğer sorun kısmi inme hali veya felç geçirme durumudur. Bununda birlikte yarı görüş kayıpları yaşanmakta, daha önceden oldukça rahat yapılabilen hareketlerin nasıl yapıldığının unutulması (giyinme, bir şeyler yeme içme gibi basit eylemlerin yapılmasında zorluk yaşama veya bu eylemlerin nasıl yapıldığını unutma), yeme, içme ve yutmada yaşanan problemler, hafızada yaşanan ciddi sorunlar, olaylara karşı farklı tepkiler verme ve epilepsi nöbetleri.

Saymış olduğumuz bu rahatsızlıklar afazi bozuklukları yaşanan her bireyde gözükmemektedir. Beyinde yaşanan problemler bireyleri farklı şekillerde etkileyebilmektedir.

Afazi Bozuklukları Tedavi Süreci

Afazi bozuklukları için standart bir tedavi yöntemi yoktur. Yani afazinin şiddeti, bireyin eğitim durumu veya afazi ile birlikte ortaya çıkan diğer sorunlar göz önüne bulundurularak bir tedavi uygulanmalıdır. Özellikle bu süreçte konuşma terapileri ile hastalar desteklenmelidir. Ailelerin sabırlı olmaları ve hastaları desteklemeleri yine oldukça önemlidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2019