Anoreksiya Belirtileri

Anoreksiya kilo vermenin takıntı haline gelmesi nedeniyle oluşan yeme bozukluğu olarak tanımlanabilir. Anoreksiyayı tanımlarken hem fiziksel hem de psikolojik bir sorun olduğunu belirtelim. Anoreksiya belirtileri de hem fiziksel hem de davranışsal olarak ortaya çıkar.

Bedenin kontrolüne yönelik korku ve kaygıların yarattığı psikolojik sorunlar yeme bozuklukları, fazla egzersiz yapma, yedikten sonra kusma gibi farklı davranışlar olarak dışarıya yansır. Anoreksiya teşhisinde temel olarak üç kriter göz önünde bulundurulmaktadır;

•             Sağlığı olumsuz etkileyecek ölçüde gıda alımının kişinin kendi tarafından kısıtlanması

•             Kişinin zayıf olmasına rağmen kilo almaktan aşırı şekilde korkması

•             Kişinin benlik algısını büyük ölçüde çarpıtması

ANOREKSİYADA PSİKOLOJİK VE DAVRANIŞSAL BELİRTİLER

Anoreksiya yaşayan bireylerde her şeyden önce gıda ve yiyecek düşüncelerinde takıntılı durumlar meydana gelir. Yani birey sürekli diyet yapabilir, yediklerini çıkarmak için çeşitli yollar deneyebilir, iştah kaybını tetiklemek için ilaçlar kullanabilir. Kilo vermeye çalışma kişinin hayatının merkezinde yer almaya başlar. Aşırı egzersiz yapmak ve kilo vermek için sürekli yeni yöntemler denemek Anoreksiya belirtileri arasında en başta gelen belirtilerdendir.

Anoreksiya yaşayan kişi yaşadığı durumun farkında olmaz. Aşırı zayıf olsa bile kendi bedenini farklı değerlendirir ve kilo vermek için uğraşmaya devam eder. Cildin sarımtırak bir renkte olması ve cilt kuruluğu, adet bozuklukları, adet görmeme, kabızlık sorunu, kansızlık, kemiklere zayıflama, saç ve tırnakların kırılgan olması, halsizlik ve depresyon gibi belirtiler anoreksiya yaşayan kişilerde görülebilen belirtilerdir.

ANOREKSİYA FİZİKSEL BELİRTİLERİ

Anoreksiya olan bireylerde yeme bozukluklarından ev açlıktan kaynaklı fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kalp ve dolaşım sisteminde yavaş kalp hızı, düşük kan basıncı gibi sorunlar meydana gelebilir. Kalp ritmindeki bozukluklar çok daha önemli belirtilerdir.

Hormonal sistemde, böbrek fonksiyonlarında, karın ve midede, kemiklerde, dişerde ve ciltte sorunlar yaşamak Anoreksiya belirtileri arasında yer almaktadır. Kendi görünümünü beğenmeme ve düşük özsaygı ile başlayan psikolojik süreç fiziksel sorunlarla devam eder.

Fiziksel ve ruhsal sorunlar Anoreksiya ilerledikçe kişinin sağlığını derinden etkileyecek sorunlara dönüşür. Kişi asla kendisinin hasta olduğunu düşünmeyeceğinden birey dışındaki yakınlarının onu gözlemleyip belirtileri fark ettiklerinde hemen uzman desteği almaları gerekir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Kasım 2019Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2018