Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya fiziksel ve psikolojik yönleri olan bir rahatsızlıktır. Yeme bozuklukları çeşitlerine dâhil edilen bu rahatsızlıkta erken teşhis gelişen fiziksel ve ruhsal davranış bozukluklarıyla mücadele etmede önemli rol oynar.

Uzun bir sürece yayılabilen Anoreksiya tedavisi uzman doktor, diyetisyen ve ruh sağlığı danışmanı ile yürütülen bir tedavidir.

Anoreksiya tedavisi, bireyi sağlıklı yeme alışkanlıklarına döndürmeye ve kilo kaybı için yapılan kötü davranışlardan kurtarmak tedavinin temel hedefleri arasında yer alır. Anoreksiya teşhisinde tespit edilen fiziksel hasarlar, ruhsal hasarlar ışığında kişiye özel tedavi planı yapılır.

Aşırı açlık ve kötü beslenmeden kaynaklı fiziksel sorunlar yaşanıyorsa fiziksel tıbbi tedavi yöntemleri uygulanır. Beslenme sürecinin yeniden planlanması ile kişinin sağlıklı kiloya kavuşması sağlanır.

ANOREKSİYA TEDAVİSİ İLE İYİLEŞMEK MÜMKÜN MÜDÜR

Anokresiya tedavisi alanında uzman farklı disiplinlerden doktorlar tarafından ortak çalışmayla yürütüldüğünde iyileşme mümkündür. Anoreksiya tedavisi ile bir anda, kısa sürede iyileşmek beklenmemelidir. Tedavi süreci zamanla kişide ortaya çıkan özbenlik saygısının yitirilmesi, bedeniyle barışık olmama, kilo verme takıntısı, yeme bozuklukları, zayıflamak için yediklerini kusma gibi sorunları tedavi edecektir.

Anoreksiya tedavisinin başarılı olmasında bireyin ailesinin, yakınlarının da payı büyüktür. Hastanın iyileşmek istemesini sağlamak için güven ve sevgi ortamı sağlanmalıdır. Yeme alışkanlıklarının kontrol edilmesiyle sağlıklı kiloya ulaşma mümkün olacaktır. Anoreksiya hastaları durumlarının farkında olmaz ve bu durumu kabul etmezler. Bu nedenle tedavide psikolojik yaklaşım çok önemlidir.

ANOREKSİYA TEDAVİSİ İÇİN HASTAYI İKNA ETME

Anoreksiya tedavinin en önemli adımı hastayı durumunun sağlıksız olduğuna ve yardım alması gerektiğine ikna etmektir. Yaşadığı durumun farkında olmayan Anoreksiya hastaları yardım almamak konusunda inat edebilir. Yardım almaya direnen hastada etki yaratacak başka birinin(doktor, öğretmen, danışman gibi) devreye girmesi yardım almayı kabul etmesini sağlayabilir.

Anoreksiya tedavi edilmezse maalesef ölümcül sorunlara yol açabilecek bir sorundur. Anoreksiya tedavisi için hastalığı yaşayan bireyin değil yakınlarının daha çok mücadele etmesi gerekir. Çünkü Anoreksiya yaşayan birey ancak yardım almaya başladığında hastalığının farkına varabilir. Durumun farkına varmak düzelmeye çalışmak tedaviyi kolaylaştırır. Ama en başta Anoreksiya belirtilerini fark edip hastayı yardım almaya ikna etmek yakınlarına düşecektir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Ekim 2018Yayınlanma Tarihi:12 Temmuz 2018