Arabistan hurmasıyla özel içecek

Palm Springs, California'da çöl sıcağına sahip bir tatil beldesi. Bu iklim Arabistan hurması yetiştirmeye oldukça müsait ve burada üretilen hurmalarla bölgeye özel bir içecek yapılıyor.

Hurmalı milkshake siparişimi verdim. Bir kaba biraz süt, bir kaşık vanilyalı dondurma, karamelli sos ve doğranmış hurma koyup blender ile iyice karıştırdıktan sonra bir bardağa boşaltıp üzerine de yüklüce köpük krema ekleyip uzattılar.

Los Angeles'ın 100 mil doğusundaki bu bölgede yetişen hurmaların ve bunlardan yapılan özel içeceğin şanını çok duymuştum Californialı arkadaşlarımdan. Buranın sıcağına karşı lezzetli ve serinletici bir içecek olacağını hayal etmiştim.

Bu içecek 80 yıllık bir geçmişe sahip. Hollywood'un şanı, tarımsal yenilikler ve turizmin canlandırılması ile ortaya çıkan kesişim döneminin bir ürünü sanki. Dünyanın en eski meyvelerinden biri ile yapılan bu besleyici içecek sağlıklı gıda trendine de cevap verir nitelikte.

Hurmalı ve sütlü bu serinletici içeceğin Orta Doğu'dan esinlendiği biliniyor. Bu bölgede göçebelerin en önemli besin kaynağı hurma ve keçi sütü. Ama California'da beğeni kazanan milkshake inek sütüyle yapılıyor.

Shields Date Garden buradaki özel hurma bahçelerinden biri. Turist çekmek için küçük bardaklarda tadımlık hurmalı içecekler sunma, ekranda hurma ağaçlarının nasıl döllendiğini anlatan belgesel gösterimleri gibi çeşitli atraksiyonlar yapılmış.

HURMANIN AMERİKA'YA GELİŞİ

ABD Tarım Bakanlığı 1800'lerin sonunda dünyanın farklı bölgelerine bitki keşfi için insan göndermiş ve Kuzey Amerika'da yetiştirilebilecek yeni ürünlerle dönmelerini istenmişti.

Kuzey Afrika ve Orta Doğu'ya giden kaşifler hurma ürünü veren palmiye dallarıyla dönmüştü. Coachella Vadisi'nde yetiştirilen hurmaların palmiyeleri Fas'tan getirilen 'medjoul' türüydü.

Shields'da yapılan milkshake için hurma ezmesi kullanılıyor ve katılan karamelin de etkisiyle çok lezzetli bir tat ortaya çıkıyor. Ayrıca hurma zaten tatlı olduğu için dondurma yerine ekstra soğuk süt kullanılıyor.

CALİFORNİA'DA YARATILAN ARABİSTAN

Hurma bahçeleri bazı Holywood filmlerine set olduğu gibi, bazıları da tatil için Orta Doğu'ya gitmek yerine bu bölgeye gelmeye başladı.

Bölge sakinleri, gelen turistlere daha otantik bir hava yaratmak için işletmelerine Mekke, Çöl Kampı, Vaha gibi isimler verirken, civar yollar da Arap Caddesi gibi adlar aldı.

Yapılan etkinlikler arasında hurma festivali, Arap Geceleri müzikali ve Şehrazat güzellik yarışması, deve ve devekuşu yarışları da var. Görülebilecek manzaralar arasında minareli saraylar da yer alıyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Mayıs 2018

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.