Beyin Hastalıkları

Vücudumuz için kilit bir organ olan beyinde görülen bir rahatsızlık vücudun diğer taraflarına da etki etmesi yüksek bir olasılıktır. Beyin hastalıkları, beyinde görülen tüm hastalıklara verilen genel bir isimdir. Beyin kanamalarından iltihaplara veya urlara kadar çeşitlik hastalıkları içerir.

Aynı zamanda vücutta olan bir rahatsızlığında beyne zarar vermesi de olasılıklar dâhilindedir. Mesela kızamık, tifo veya zatürre gibi hastalıklardan diş iltihaplarının beyne ulaşması da olası beyin hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Beyin ile ilgili hastalıklar kalıtsal olabildiği gibi, yaşlılık ya da hastalık nedenli olabilir. Teşhis ve tanısı kadar tedavisi de zor hastalıklardır. Bu sebeple beyin cerrahileri merkezleri ileri teknolojik donanımlara sahip, uzman ekiplerin bulunduğu merkezlerdir.

Beyin Hastalıkları Nelerdir

Beyin hastalıklarına kısaca bir göz atarsak;

Beyin İltihabı (Anseptik Menenjit); Merkezi sinir sisteminde virüs kaynaklı meydana gelen hastalıklara ansefalit ismi verilir. Herpes simplex, kabakulak, enfeksiyoz hepatit, enfluenza veya enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler bu hastalığa neden olurlar.

Beyin Kanaması; Normal beyin fonksiyonlarının aniden bozulması sonucu meydana gelen bu hastalığa inme veya felç denilmektedir. Bu tarz bozulmalar üç şekilde meydana gelir. Serebral Hemoraji (beyin kanaması), 50 yaş ve üzerindeki kişilerde damar sertliği ve yüksek tansiyon kaynaklı olarak ortaya çıkar. Serebral Tromboz (beyin trombozu), genellikle damar sertliği olan kişilerde ortaya çıkar bir hastalıktır. Serebral Amboli (beyin ambolisi), her yaşta kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genç yaşta olan kişilerde ani bilinç kaybı olan durumlar ortaya çıktığı sıklıkla rastlanılmaktadır. Beyin hastalıkları tedavilerinde hastalığın teşhisi konulmadan asla yapılmaz.

Beyin Sarsıntısı, Beyin Travması; Kafatasının kırılması ya da sarsılması sonrasında beyin dokusunun zedelenmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Beyin Tümörleri; Beynin çeşitli boşluğu yanı sıra kafa boşluğunda da ortaya çıkan urlara beyin tümörleri denilmektedir.

Beyin hastalıkları tanısına bağlı olarak belirtileri değişmektedir. Bu çok önemli hastalıklarda uzman doktorlara gidilmesi tedavinin olumlu olması açısından önemlidir.

NPİSTANBUL Beyin hastanesi olarak hastalarımızın en iyi şekilde tedavi olması için çalışıyoruz. İleri teknolojimiz ve konusunda uzman ekiplerimiz ile tam teşekküllü bir beyin hastanesi olarak hizmet veriyoruz.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Ağustos 2019Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2018