Çok yemek, az uyumak, yalnızlık…. DİKKAT!

Çok yemek, az uyumak, yalnızlık…. Kötü alışkanlıklar beyninize zarar verebilir.

YETERLİ UYUMAMAK

Hepimizin yapmamız gerektiğini bildiğimiz ancak yaptığımız şeyler, ancak bunlardan bazıları beynimizi kötü yönde etkileyebilir. Mesela yeterince uykumuzu almamak. Yeterince uyumamak demans ve alzheimer gibi gibi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Bundan kaçınmak için uykumuzu bir  düzene sokmalıyız. Eğer uyuyamıyorsanız, alkolden, kafeinden ve yatma saatine yakın zamanlarda kullanılan elektroniklerden kaçınmanın faydasını görebilirsiniz

ÇOK FAZLA YALNIZ KALMAK

İnsan yaratılışı gereği sosyal bir hayvandır. Ancak sosyal olmaktan kasıt kaç tane Facebook arkadaşınızın olduğu değil gerçekten kurulan ilişkilerdir. Sadece 1-2 tane çok yakın arkadaşı olan insanların bile mutlu ve proaktif olduğu kanıtlanmıştır. Ve bu insanların Alzheimera yakalanma oranlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden eğer yalnızlık çekiyorsanız kendinize bir hobi edinerek sosyalleşmeye başlamakta fayda var.

SAĞLIKSIZ GIDA TÜKETİMİ

Beynin öğrenme, hafıza ve akıl sağlığını ilgilendiren bölümlerinin çok fazla hamburger , cips, kızartma, gazlı içecek tüketen insanlarda daha küçük olduğu gözlemlendi. bunun yanında yemişler, tahıl, sebze, meyve tüketen i salanların beyin fonksyonlarını koruduğu gölzemlendi. bu üzden bunlar atıştırmalık bir şeyler istediğinizde cips yerine fındık tercih edin

KULAKLIKLARINIZI ATIN

Kulaklıklar ile son ses müzik dinlemeniz sadece yarım saatte bütün işitmenizi kaybetmenize sebebiyet verebilir. Ayrıca sadece işitmenizi kaybetmenizle kalmaz ilerleyen zamanlarda beyin dokusunun ölümüne ve Alzheirmerada sebebiyet veirirsiniz. Uzmanlar bunun nedenini sürekli etrafta ne konuşulduğunu ve ne söylendiğini anlamamınıza ve anlamanız için verdiğiniz çabaya bağlıyor. Bu yüzden kulaklıkla müzik dinlerken %60 ı geçmeyin ve 1-2 saatten daha uzun dinlemeyin

HAREKETSİZLİK

Günlük egzersizlerinizin olmaması demansa sebebiyet verebilir. Aynı zamanda diyabet, obezite, tansiyon, kalp hastalıkları ve tabi ki Alzheimer. Tabii ki maraton koşmanıza gerek yok ancak haftada 3 gün yarım saat düzenli yürüyüş çok faydalı olacaktır.

HALA SİGARA MI İÇİYORSUNUZ?

Sigara içenler beyninizi küçültüyorsunuz ve bu iyi bir şey değil. kalp hastalıları, kanser gibi hastalıkların yanı sıra demansa ve Alzheimera yakalanma olasılığınız 2 kat daha fazla.

ÇOK YEMEK YEME

Sadece doğru ve sağlıklı gıdaları tüketseniz bile , aşırı yemek beynin hafıza ve düşünme bölgelerinde güçlü iletişim ağları kurmasını engeller. Bu da Alzheimer olmanıza sebebiyet verebilir.

ÇOK FAZLA KARANLIKTA KALMAK

Eğer yeterince doğal ışık almazsanız bu sizi depresyona sürükleyebilir ve beyninizi yavaşlatır. Aynı zamanda araştırmalar göstermiştir ki; güneş ışığı beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

WEBMD

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ekim 2019Yayınlanma Tarihi:28 Mart 2018