Depresyonla baş etmenin 17 yolu var

Depresyonla baş etmenin ve depresyondan kurtulmanın 17 yolunu bilim adamları açıkladı. İşte Depresyonla baş etmenin 17 yolu...

EVCİL HAYVANINIZIN ÜZÜNTÜNÜZÜ ALMASINA İZİN VERİN

Evcil hayvanınız gerçekten sizin en yakın arkadaşınız olabilir. Onunla oynadığınızda sorunlarınızı kafanızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ya da onunla ilgilendiğinizde kendinizden başka bir şeye odaklanıp uzaklaşmanızı sağladığı için evcil hayvanlar terapik olabilirler.

BEDENİNİZİ VE BEYNİNİZİ AYAĞA ALDIRMAK İÇİN AKILLI YİYİN

Besinler kendi başlarına tedavi edicidir demek doğru olmayabilir ancak tamamlayıcı olarak düşünmek yanlış değildir.

Gıda seçerken bol bol sebze meyve ve tam buğday seçmeye özen gösterin

MODUNUZU ATEŞLEYECEK BESİNLER SEÇİN

Bazı çalışmalar Omega 3 ve B 12 vitaminlerinin beyin kimyasallarını ve fonksiyonlarını etkilediği görüldü. Düşük oranlarının ise depresyonla ilişkili olabileceği düşünülüyor. Yağlı balıklardan ve koyu renk sebzelerde Omega 3 alabilirsiniz. Deniz ürünleri ise güzel bir B12 kaynağı.

DÜŞÜK YAĞLI KARBONHİDRATLARI SİZİ YERİNDEN KALDIRMASI İÇİN KULLANIN

Karbonhidrat beynin seratonin seviyesini yükseltir.  Sebzelerden, meyveden ve tam buğdaylı ürünlerden alabilirsiniz aynı zamanda lif te almış olursunuz.

DAHA AZ KAFEİN

Gerçekten 3. bardak kahveye ihtiyacınız var mı? Anksiyete genelde beraberinde depresyonu getirir. Kafein ise sizi gergin ve huzursuz yapar. Uzmanlar kafein ve depresyon arasında bağlantıyı olup olmadığını kanıtlayamadılar ancak kafeini azaltmanın uykunuzu düzenleyeceği kesin.

AĞRILARINIZI VE ACILARINIZI TEDAVİ EDİN

Sürekli ağrı ve acı çekmek sizi strese sokup iyi modda kalmanızı engeller. Ağrılarınızı tedavi ettirmek size fayda sağlar.

SPOR NASIL HİSSETTİĞİNİZİ DEĞİŞTİRİR

Spor çoğu insan için neredeyse antidepresanın etkilediği şekilde vücudunuzu etkiler. Bunun için maraton koşmanıza gerek yok. Arkadaşlarınızla yürüyüşe çıkmak ta sizin için yeterli olacaktır.

Zamanla fiziken daha iyi hissedeceksiniz, daha iyi uyuyacak ve modunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

ZEVK ALACAĞINIZ BİR EGZERSİZ SEÇİN

Mutlaka yapmanız gereken şey koşmak değil. Hoşlandığınız bir alan bulun ve onu yapın. Programınıza uyun. Yüzün, tenis oynayın, bisiklet sürün ne isterseniz onu yapın zamanla ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz.

BAŞKALARIYLA EGZERSİZ YAPIN

İnsanlarla etkileşim içerisinde olmak depresyonun yarattığı yalnızlık hissini azaltır. Bir egzersiz grubuna katılın ve oradaki gruba dahil olun.

YETERİNCE GÜNEŞ IŞIĞI ALDIĞINIZDAN EMİN OLUN

Soğuk aylarda kendinizi depresyonda mı hissediyorsunuz? O zaman sizin de mevsimsel etkileşim bozukluğunuz var. Kış aylarında bu yaygın bir durumdur. Işık terapisi , Konuşma treapisi, D vitamini takviyesi ve antidepresanlarla tedavi edilebilir.

YARATILICIĞINIZI GELİŞTİRİN

Resim , Fotoğrafçılık, örgü örmek, müzik ve yazmak duygularınızı keşfetmenize ve anlamanıza yardımcı olur. Kimse sizden başyapıt oluşturmanızı beklemiyor. Keyfinizi yerine getirecek şeyleri yapmanız her zaman size fayda sağlayacaktır.

ZİHNİNİZİ DİNLENDİRMEYE ZAMAN AYIRIN

Stres ve anksiyete depresyonun semptomlarını arttırır ve düzelmesini daha zor bir hale getirir. Kendinizi sakinleştirmeyi , rahatlamayı ve kontrol altına almayı öğrenin.

Meditasyon ve yoga size son derece fayda sağlayabilir. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız sadece sakin bir müzik dinleyin veya sıcak bir banyo yapın

ÇEVRENİZLE İRTBATA GEÇİN

İnsanlar ilişki içerisine girmeniz, onların sorunlarını dinlemeniz kendinizden uzaklaşmanızı ve hassasiyetinizi geri kazanmanızı bu da depresyonunuzun azalmasını sağlar.

AİLENİZİ VE ARKADAŞLARINIZI HAYATINIZDA TUTUN

Sizi seven insanlar size destek olmak isteyecektir.  Eğer onları kendinizden uzaklaştırırsanız yapamazlar. Ama izin verirseniz hepiniz daha iyi hissedeceksiniz.

Arkadaşlarınızı arayıp yürüyüşe davet edin. Ortağınızla kahve için, depresyonunuz hakkında insanlarla konuşmak sizi kendinizi daha iyi hissetmenize sebebiyet verebilir.

İHTİYACINIZ OLAN UYKUYU ALIN

Depresyon dinlenmenizi engelleyebilir. Bazıları ise çok fazla uyuyabilir. Bazı kişiler ise kolayca uykuya dalamaz. İyileşme döneminizde sizi iyi hissettirecek uyku periyodunuzu tekrar bulun.

Kendinizi rahatlatacak ve kolay uykuya dalmanızı sağlayacak yöntemler bulun.

ALKOL VE İLAÇLARDAN UZAK DURUN

Alkol antidepresanlarınızın etkisini azaltabilir. Durumunuzu daha kötü bir hale getirebilir.  İyileşme sürecinizi yavaşlatabilir. Eğer sorununuz madde bağımlılığı ise hemen yardım alın

TEDAVİNİZE BAĞLI KALIN

Egzersiz , sağlıklı beslenme, ve diğer iyi alışkanlıklar kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ancak tedavinizin ve konuşma terapilerinin sağlayacağı faydayı sağlayamaz. Depresyon ciddi bir hastalıktır, intihara kadar sürükleyebilir. Hiç bir zaman tedavinizi doktorunuza danışmadan değiştirmeyin.

WEBMD

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Şubat 2020Yayınlanma Tarihi:29 Mart 2018