Ders çalışırken telefonla uğraşmayın

ABD’deki üç üniversiteden akademisyenlerin yaptığı ‘Sınıflarda Cep Telefonu’ araştırmasına göre, ders çalışırken cep telefonlarıyla ilgilenen öğrenciler kontrollü testlerde daha düşük notlar aldı.

BBC’nin haberine göre Ohio Üniversitesi, Illinois devlet üniversitesi ve Nebraska Üniversitesi’nden araştırmacılar, mesajlaşmaya düşkün yeni neslin birçok online dikkat dağıtıcı unsurla karşı karşıya kaldığının altını çizdi. Araştırma, ders çalışırken mesajlaşmanın zihinsel olarak meşguliyet yarattığını ortaya koydu. Sınavlara hazırlanırken mesajlaşan, sosyal medyaya göz atan öğrencilerin bilgileri çok daha zor anımsadığı, not tutma yeteneklerinin ise olumsuz yönde etkilendiği belirlendi.

Araştırma için 145 öğrenciden bir dersi izlemesi, not alması ve soruları cevaplaması istendi. Bu sürede birçok kez cep telefonları tarafından dikkatlerinin dağıldığı görüldü. Ardından öğrenciler seri testlere alındı ve sınav sonuçları analiz edildi. Cep telefonlarının derse alınmadığı sınıftakidiğer öğrenciler de aynı sınavlara girdi. Sonuçta bu öğrencilerin bilgileri hatırlama, not tutma ve test puanlarında belirgin bir fark olduğu ortaya çıktı.

Çocukların sadece sınıflarda değil, evde ders çalışırkende cep telefonlarıyla ilgilendiğini hatırlatan araştırma ekibi raporun önsözünde, cep telefonlarının öğrenciler arasında çok yaygın olduğunu, bu problemin zamanla eğitimde önemli sorunları ortaya çıkaracağını belirtti.

AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Ağustos 2015Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2015