Devletin görevi ruh hastalıkları tedavisi olmamalı

Ruh sağlığı hastaneleri kapanıyor mu? Sağlık Bakanı Akdağ'ın ruh ve sinir hastalarının hastane yerine kendi ortamında tedavi modeli tartışma yarattı. Uzmanlar yorumladı.

Ruh sağlığı hastaneleri kapanıyor mu? Sağlık Bakanı Akdağ'ın ruh ve sinir hastalarının hastane yerine kendi ortamında tedavi modeli tartışma yarattı. Uzmanlar yorumladı.

ruhsalSağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'Yüzlerce kişinin bir arada toplandığı hastanelerden kişihusnu_erkmennin daha çok kendi ortamında tedavi gördüğü bir modele geçiyoruz' sözleri ruh sağlığı hastaneleri kapanıyor mu sorusunu gündeme taşıdı. Uzmanlar yeni modele ilişkin görüşlerini aktardı: Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Erkmen görüşlerin şöyle dile getirdi; Toplum içinde hastaları tedavi etmeye çalışmak olumlu. Ancak devletin görevi sadece ağır ruh hastalarını değil, her türlü psikiyatri hastasını tedavi etmektir. Sistemin kapsamının genişletilmesi faydalı olacak. ABD'de 27 kişiyi öldüren Adam Lanza'nın da psikolojik sorunları da var. Eğer ruh sağlığı bozuk kişileri küçük çaplı merkezlerde tedavi etmeye kalkışırsanız ABD'deki olaya benzer vakalar Türkiye'de de yaşanabilir. Yüksek güvenlikli yeni hastanelere de ihtiyaç var. AKŞAM        

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2012