Dil ve konuşma terapisi yüksek lisans nasıl yapılır

Dil ve konuşma terapisi mesleği biyomedikal bilimler, klinik dil bilim, psikoloji, kognitif nöropsikoloji, özel eğitim bilimleri gibi farklı alanları bütünleyen disiplinler arası bir bilim alanıdır.

Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapistliği yüksek lisans programı mezunları dil ve konuşma terapisti unvanını alabilmektedir. Eğitim ve öğretim süresince uygulamalı klinik çalışmalar yapılmaktadır.

Dil ve konuşma terapisti olmak için yüksek lisans programının başarılı bir şekilde tamamlanması gerekir. Dil ve konuşma terapistliği meslek olarak ülkemizde yeni yaygınlaşan bir meslektir. Avrupa’da dil ve konuşma terapistliği meslek olarak çok daha uzun zamandır yaygın olarak işlev görüyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dil ve Konuşma Terapistliği yüksek lisans programı bu alanda eğitim alıp terapist olabileceğiniz eğitimi sunmaktadır.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINDA HANGİ ALANLARDA EĞİTİM ALINIR

Dil ve konuşma terapisi yüksek lisans programında anatomi, fizyoloji, nöroloji, çocuk hastalıkları, psikiyatri, kulak burun boğaz, genetik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, fonetik, akustik, fonoloji, psikodilbilim, nörodilbilim, psikoloji, kognitif nöropsikoloji ve özel eğitim bilimleri alanlarında eğitim verilmektedir.

Dil ve konuşma terapisi yüksek lisans programı birçok farklı bilim alanının bütünlenerek uygulamalı olarak eğitimlerinin verildiği bir yüksek lisans programıdır. Eğitim süresince uygulamalı klinik çalışmalar yapılmaktadır. Yüksek lisans programından mezun olanlar uzman dil ve konuşma terapisti olarak çalışabilirler.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ OLMANIN YOLLARI

Dil ve konuşma terapisti olmak için dört yıllık lisans programını bitirmek ya da yüksek lisans programını bitirmek gerekiyor. Başka bir alanda lisans mezunu olanlar için yüksek lisans yapmak mantıklı bir yoldur. Dil ve konuşma terapisti olmak için Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü lisans ya da yüksek lisans programları tercih edilebilir.

Lisans mezunu olanlar Dil ve Konuşma Terapisi yüksek lisans programına başvuru yapabilirler. Kontenjan ve başvuru şartlarını Üsküdar Üniversitesi internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Günümüzde dil ve konuşma terapistliği meslek olarak oldukça doğru bir seçim sunar. Ülkemizde bu alanda uzmanlara fazlası ile ihtiyaç vardır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2018

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.