Eklemlerinizi zedelemeden yaşamanın 16 yolu

Eklemlerinizi zedelemeden yaşamanın 16 yolunu biliyor musunuz?

FAZLA AĞIRLIK TAŞIMAK

Kemiklerini birbirine bağlayan eklemleriniz, ağır yüklere karşı hassastır. Fazladan her yarım kilo dizlerinize 2 kilo baskı yapar. Aynı zamanda sırtınızı, kalçalarınızı ve ayaklarınızı zorlar. Bu, hasara, acımaya ve ağrıya yol açabilecek aşınma ve yıpranmaya neden olur. Aşırı kilolu olmak da inflamasyonu tetikler. Bu elleriniz de dahil olmak üzere tüm eklemlerinizi sert, ağrıyan ve şişmiş hale getirir.

ÇOK FAZLA MESAJLAŞMAK

"MESAJ BAŞPARMAĞI" gerçek bir şeydir. Tendonlarınız tahriş olabilir ve başparmağınızı kıvrılmış bir pozisyonda kilitleyebilirsiniz. Telefonunuza bakarken kullandığınız her eklem, boynunuz ve omuzlarınız için de çok kötü olabilir . Kafanızın her bir cm ileriye doğru düşüşü kaslarınızdaki yükü arttırır. Boynunzu, çenenizi göğsünüze dokunduğunda o yana bükerseniz, boynunuz sadece bir tane yerine 5 başın ağırlığını hisseder.

NE KADAR YÜKSEK O KADAR PAHALI

Saçma  görünebilir, ama topuk yükseldikçe, daha fazla kilo alırsınız. Uyluk kaslarınız dizinizi düz tutmak için daha fazla çalışmak zorundadır, bu da ağrıya neden olabilir. Topukları çıkardığınızda, dizlerinizdeki kıvrılma kuvveti de artar. Her gün topuklu ayakkabı giyerseniz, osteoartrit için şansınızı artırırsınız. Yani kemikler ve kemikler arasındaki tamponlama bozulur.

YANLIŞ AYAKKABI ŞEÇMEK

Yıpranmış ayakkabılar ayaklarınızı ve bileklerinizi yeterince desteklemez. Bu dizlerinizin ve kalçalarınızı fırlatacak ve geriye gitmesine sebep olur. Ayrıca, spor ayakkabılarınızın spor için uygun olduğundan emin olun. Örneğin basketbol için olan ayakkabıların üst kısımları, bileklerinizi burkulmalara karşı koruyabilir. Ancak çok fazla yastık veya kemer desteği, ayağınızın doğal olarak hareket edemeyeceği anlamına gelir, bu da sizi bir ağrı döngüsünde tutabilir.

EKLEMLERİNİZİ ÇITLATMAK

Bu doyurucu eylem sonucunda çıkan ses eklemleriniz etrafındaki sıvıda patlayan küçük baloncuklardan geliyor. Ya da kemiğe yapışan bağlardan. Bu eylem yetişkinlerin sizi uyarmış olduğu artrite neden olmaz. Yine de, durdurmak akıllıca olabilir. Bir çalışma bu alışkanlığın elinizin şişmesine ve el kemiklerinizin zayıflamasına neden olabileceğini gösterdi.

AĞIR ÇANTA TAŞIMAK

El çantası, sırt çantası ya da postacı çantası olsun, içine çok fazla yük koymak boyun ve omuz ağrısına neden olabilir. Bir omuzdaki  ağırlık dengenizi ve yürüyüşünüzü bozar. Eğer bir şeyi sadece bir tarafa taşıma eğilimindeyseniz, sabit çekiş kaslarınızı ve bağlarınızı eklemlerinize geçirir. Bunu her gün yaparsan, vücudun seni yüksek sesle ve net bir şekilde uyarır.

YANLIŞ KAS KULLANIMI

Küçük kaslara çok fazla ağırlık yüklediğinizde, bu bedeli eklemlerinizle ödersiniz. Ağır bir kapı açmanız gerekiyorsa, parmaklarınız yerine omzunuzla itin. Yerden bir şey kaldırdığınızda, dizlerinizi bükün ve güçlü bacak kaslarınızla yukarı doğru itin. Bir şey taşıdığınızda, parmaklarınızla tutmak yerine avuç içinizde size yakın tutun.

YÜZ ÜSTÜ UYUMAK

Horlamanızı engelleyebilir ama vücudun geri kalanı için iyi bir tercih olmaz. Karnınızın üzerine yatmak başınızı sırtınıza doğru iter ve omurganızı sıkıştırır. Tüm diğer eklemler ve kaslara baskı yapar.

ESNEME HAREKETLERİNİ ATLAMAK

Yogi olmanıza gerek yok, ancak düzenli esneme hareketi kaslarınızı ve tendonlarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca onları daha esnek hale getirebilir. Eklemlerinizin daha kolay hareket etmesine ve etraflarındaki kasların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu sağlıklı ve istikrarlı eklemlerin anahtarıdır.

YETERİNCE KUVVET ANTREMANI YAPMAMAK

40 yaşını doldurduktan sonra, kemikleriniz biraz daha ince ve kırılma olasılığı daha yüksektir. Kuvvet antrenmanı ile kas inşa ederseniz, kemik kaybını yavaşlatır ve yeni büyümeyi tetikler. Böylece sadece daha güçlü kaslar değil, daha yoğun kemikler de elde edersiniz. Birlikte, eklemlerinizi stabilize ederler, böylece daha az yaralanabilirsiniz.

SİGARA VE TÜTÜN ÇİĞNEMEK

İşte bırakmanın başka bir nedeni: Eklemleriniz size teşekkür edecek. Sigara ve çiğneme tütünden gelen nikotin, kemiklerinizdeki kan akışını ve sırtınızdaki yastıklama disklerini keser. Vücudunuzun ne kadar kemik yapıcı kalsiyum aldığını sınırlar. Ayrıca kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğunuz bir hormon olan östrojeni de yıkar. Ve kemiklerin kalınlaştığı yeni büyümeyi yavaşlatır. Bütün bunlar eklemlerinizi zayıflatır ve kalçalarınız kırılma olasılığını artırır.

İYİ UYKU

Zayıf uykunun eklemlerinizi nasıl etkileyebileceğini merak edebilirsiniz. Bir çalışma, artritli insanların huzursuz geceler sonrasında daha fazla ağrı hissettiğini bulmuştur. Bir teori, iyi uyumadığınız zaman, vücudunuzdaki iltihaplanmayı tetiklenir.

YANLIŞ POSTÜR

Duruş önemlidir. Koltuğunuza çöktüğünüzde, kaslarınız ve eklemleriniz üzerinde daha fazla stres yaratır ve onları yorulur. Pedalı hafifletebildiğiniz zaman, arabanızın frenlerini sıkmak gibi. O yüzden arkana yaslan ve omuzları arkaya ve geriye çek.

AĞRIYI YOK SAYMAK

İdman yaptığınız zaman, zor bir hareketi yapmak için güç harcamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sonuçta, acı yok, kazanç yok, değil mi? Bazı kas ağrılarının normal olduğu doğrudur. Ama günlerce sürerse ya da kaslarınız şiştiğinde ya da harekete geçtiğinde ya da dokunmak için çok ağrılı ise. Eklem ağrısı normal değil, bu yüzden ona dikkat edin. Acı geçmezse, doktorunuza danışın.

ÇOK FAZLA BİLGİSAYAR

Tam olarak boyunda ve dirseklerde, bileklerde, sırtınızda ve omuzlarınızda bir ağrı olabilir. Sorun sadece kötü bir duruş değil kaslarınızı da bozar. Ayrıca sırtınızdaki disklere baskı uygular. Yumuşak bir sandalyede iseniz, yükünüzü omuzlarınızdan ve boynunuzdan çıkarmak için kollarınızı minderlerle destekleyin. Her saat kalktığınızdan ve hareket ettiğinizden emin olun.

FORM TUTUN

Koştuğunuzda, bisiklet sürdüğünüzde veya tenis oynadığınızda, aynı hareketleri tekrar tekrar kullanıyorsunuz. Ancak formunuz kötüyse, vücudunuzda yanlış yerleri strese sokmuş olursunuz. Kaslarınızı aşırı yüklerseniz, eklemlerinize daha fazla baskı uygularsınız ve tenisçi dirseği gibi bir yaralanma ile sonuçlanabilir.

WEBMD / Zeynep Güçlücan


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Ocak 2020Yayınlanma Tarihi:22 Kasım 2018