Eşim beni aldatıyor

Ben eşimin beni yan komşuyla aldattığını sanıyorum bana böyle bir şey olmadığını söylese de yaptığı hareketlerden şüphelenip dinlemeye aldım kendisinin ben evde olmadığım da oraya gidip gitmediğimi sorduğumda gitmediğini söyledi fakat yalandı.

 CEVAP Eşler arasındaki güven duygusunun oluşması zaman alabilir, fakat güven duygusunun ortadan kalkması bir anda olabilir. Eşinizle ilgili düşüncelerinizin doğru olduğunu gösteren gerçek bilgiler varsa, bunları açıkça konuşmak durumu açıklığa kavuşturur. Yalan söylüyorsa, bunu kanıtlamanız inkar etmesini sonlandıracaktır. Bundan sonrası ikinizin kararına bağlı olacaktır.

SORU Merhaba benim sorum kardeşimle ilgili. 17 yaşında kardeşim var ve kendisi biberonla süt içmekte. Normalde çok olgun davranan bir insan fakat kendisi bu alışkanlığından vazgeçemedi.

CEVAP Böyle bir durum sık görülmez. Bu davranışının kendisine ve başkasına bir zararı olmasa da, normal bir davranış olmadığı açıktır. Bu davranışın kökeni anne memesini emdiği yıllara dayanabilir. O yıllardaki anne-bebek ilişkisi, emme süresi, yeterli sevgi gösterilip gösterilmediği gibi özelliklerin bilinmesi önemli olabilir. Kendisi de bu durumdan yakınıyorsa, başvuracağınız psikiyatrist yardımcı olmaya çalışacaktır; kendisinin bir yakınması yoksa, yardım da istemeyecektir.

SORU 6 yıldır sinirsel rahatsızlık çekiyorum. Sersemlik hissi aşırı evham sürekli kendimi dinliyorum çok korkuyorum yalnız bir yere gidemiyorum.

CEVAP "Sinirsel rahatsızlık" durumunuzunayrıntılarını tam olarak bilmediğimiz için, bazı genel bilgiler yazabilirim. Belirtileriniz birden çok psikiyatrik bozuklukta görülebilen niteliktedir. Bunların nevrotik bozukluk grubundan bozukluklara bağlı olabileceğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıntılı bir hastalık öyküsü, muayene, yakınmalarınızın şimdiye kadar olan gidişi gibi bilgiler tanı ve tedavi konusunda yardımcı olur.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:30 Nisan 2013