'Eşim beni internet tanııştığı kişiyle aldatıyor'

"Eşim internet ortamında bayanla tanıştı. Aşk yaşıyorlar, kadın eşimin evli olmasına rağmen devam ediyor. 3 çocuğum var aile parçalanmasın diye çok uğraşıyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

SORU Benim 6 yaşında ilkokul 1'e giden bir kızım var.15 aylık da bir oğlum var. Kızım kardeşini çok kıskanıyor ve birbirlerine şiddet uyguluyorlar. Kızım okula gittiği için kıskançlık sebebinden dolayı derslerini etkilediğini düşünüyorum. CEVAP Kardeşler arasındaki yaş farkı ne kadar olursa olsun, kıskançlık duygusunun yaşanması neredeyse kaçınılmazdır. Büyük çocuk özellikle ödipal dönemdeyse, bu durum daha belirgin olabilir. Büyük çocuk okuldayken, annesinin kardeşiyle birlikte olduğunu bilmektedir ve onun dünyasında bu durum annesinin kardeşini daha çok sevdiği anlamına gelebilir. Bir anlamda kardeşi annesini kendisinden çalmış gibidir. Böyle durumlarda davranışlarla kardeşler arasında ayrım yapılmadığının gösterilmesi, büyük çocuğun dersleri için zaman ayrılması, anne-babanın iki çocukla birlikte ortak eylemlerde bulunması ve ortak oyunlar oynaması, işbirliği yapmalarının geliştirilmesi yararlı olur. SORU 8 ay önce annemi kaybettim. Sonra da problemli bir düşük yaşadım. İş yerinde bazı sorunlar derken hepsi üstüme üstüme geldi. Uykusuzluk, unutkanlık var. Adapte olamıyorum hiçbir şeye. CEVAP Gerek anne kaybı, gerekse düşük yaparak kayıp yaşama birer travma olarak yorumlanabilir. Kayıplarda yaşanan en genel tablo yastır ve doğaldır. İnsanların yaslarını yaşayarak gerçek yaşama dönmeleri gerekir. Kimi zaman yas tam olarak yaşanamaz, kimi zaman uzayabilir. İki durumda da insanın ruhsal dengesi bozulur veya düzelmemiştir, depresyon gelişebilir. İş yerindeki sorunlar da dikkate alındığında, burada yazılan belirtilerin depresyona ait olduğu söylenebilir. Bir ruh hekimine başvurarak ruhsal dengenin sağlanması yararlı olur. SORU Eşim internet ortamında bayanla tanıştı. Aşk yaşıyorlar, kadın eşimin evli olmasına rağmen devam ediyor. 3 çocuğum var aile parçalanmasın diye çok uğraşıyorum.  Eşim bitti diyor ama onları yakalıyorum. Ne yapacağım gururum kalmadı. CEVAP Sanal ortamda bu tür ilişkiler giderek yaygınlaşmakta ve gerçek ilişkilere dönüşmektedir. Her ne kadar bu tür ilişkiler geçici olsa da, ailenin parçalanmasına neden olabilir. Burada tüm sorumluluk ve çözüm eşinizdedir. Eşinizin “bitti” demesi sizin tepkinizi engellemek veya zaman kazanmak için olabilir. Daha önce eşinizle bu konu hakkında birçok kez konuşmuş olmalısınız; son kez neden böyle davrandığını, neden yalan söylediğini, yakın ve uzak geleceğiniz hakkında ne düşündüğünü ayrıntılı olarak konuşabilirsiniz. Siz de bu konulardaki görüşlerinizi anlatabilirsiniz. Sizin için bu konuşma son kezse, gerçekten son kez olmalıdır; blöf olmamalıdır. Eşinizle birlikte, bir ilişki-evlilik terapistiyle görüşebilir, gerekirse bir hukukçudan yardım alabilirsiniz.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:20 Nisan 2013