Havuza girenler bu 6 duruma DİKKAT!

İshal, idrar yolu enfeksiyonları ve mantar gibi birçok sağlık probleminin oluşmasına uygun ortamlar olan havuzlarda yüksek sesle bağırmak ve atlayarak girmekten daha önce dikkat etmeniz gereken şeyler var.

BONE TAKIN

Saçlar dökülmeye meraklı vücut parçalarıdır. Kalabalık insan grupları toplamda daha fazla saç döker. Bu saçların havuz içinde gidip birikeceği yerler zemindeki gider borularıdır. Tüm bir yaz boyunca birikebilecek saç miktarını düşünün ve o saçlara takılıp yeni dünyalar oluşturacak bakterileri gözünüzün önüne getirin. Küçük bir bone hayat kurtarabilir.

GİRMEDEN ÖNCE DUŞ ALIN

Herkesin bildiği ama uygulamak istemediği uyarılardan biri de havuza girmeden önce duş almaktır. “Zaten ıslanacağım ne var ki?” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Terli vücut bakteri ve diğer bulaşıcı deri hastalıklarına daha fazla açıktır ve siz suya ilk temasınızda ferahladığınızı zannederken, açık gözeneklerinizden içeri coşku ve neşe çığlıklarıyla bir ordu hücum eder. Çözüm basit. Kısa süreli soğuk bir duş.

AÇIK YARANIZ VARSA GİRMEYİN

Havuzların bakteri evreni olduğunu söylemiştik. Ama insan vücudu bir şekilde kendini korumayı bilir. Tabii ki bu duruma sizin de özen göstermeniz gerekiyor. Açık ve yeni oluşmuş bir yaraya sahipseniz bu ıslak bakteri dünyasından bir süre uzak durmanızda fayda var. Ayrıca havuz kimyasallarıyla da tanışmamış olur deri altı kan hücreleriniz.

HAVUZ SUYUNU YUTMAYIN

Zor biliyoruz ama denemekte yarar var. Havuzlarda kullanılan birçok kimyasal madde vardır. Bunlara sizinle birlikte yüzmekte olan diğer güzel insanların vücut sıvılarını da ekleyin. İçmek isteyeceğiniz son sıvı bu olabilir. Şöyle bir gözlem belki sizi ikna edebilir. Kuşlar ve kediler bu suyu içmezler.

ÇOK KALABALIKSA GİRMEYİN

Atlayan, dalan, çıkan, tüküren ve kim bilir daha neler yapan bir grubun içine girerken bir kere daha düşünmekte fayda var.

ÇIKINCA DA DUŞ ALIN

Havuz kimyasalları sizin iyiliğiniz için varlar ama saçlarınızda ve derinizde bazı problemlere yol açabilirler. Havuzdan çıktıktan sonra alacağınız kısa bir duş ile üzerinizden bu kimyasalları uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle güneşten koruma sağlayan kremler ile birleştiklerinde deriniz için zorlu bir emisyon süreci yaratabilecek olan bu durumu ciddiye almanızı öneririz.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi:20 Temmuz 2017