'Hayattan zevk alamıyorum'

"Okumak için İstanbul’a geldim ama okula bir türlü ayak uyduramıyorum. İnsanlardan kaçıyorum hep hayattan zevk alamıyorum insanlardan nefret ediyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

 

SORU 17 yasındayım. Sitenizdeki depresyon belirtilerini okudum ve belirtilerin hepsi bende var ailemden 14 yasında ayrıldım. Okumak için İstanbul’a geldim ama okula bir türlü ayak uyduramıyorum. İnsanlardan kaçıyorum hep hayattan zevk alamıyorum insanlardan nefret ediyorum. CEVAP Depresyon her yaşta görülebilen bir bozukluktur. Ailenizden ayrılalı üç yıl olduğu halde okula uyum sağlayamamanız önemli bir konu. Büyüdüğünüz yerin sosyokültürel özellikleri, İstanbul'da kimlerle kaldığınız (yatılı öğrenci de olabilirsiniz), üç yılda sosyal çevrenizin olup olmaması, kişilik özellikleriniz gibi bilgiler sizi tanımakta ve değerlendirmekte yararlı olur. Yaşınız 18'den küçük olduğu için bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmanız gerekir. SORU 19 yaşında bir kızım. 5 senelik bir ilişkim vardı ama askere gidince fazla sürmedi bitti. Bende çalıştığım şirkette yeni başlayan personellerden biri ile anlayamadığım bir süreç içinde ilişki sürdürmeye başladık ve kendimi biran onun yatağında buldum. Aslında birbirimizin zıttı olduğumuzu da biliyorken böyle bir yakınlaşma oldu. Bu yakınlaşmanın üzerinden fazla bir zaman geçmeden ayrıldık bu durumdan ben çok utanıyorum ve hala kendimi bu kabustan kurtaramadım. CEVAP Bir ilişkinin (hele 5 yıl süren bir ilişkinin) bitmesi insanda bir kayıp ve boşluk duygusuna neden olur. Böyle durumlarda genel olarak yapılan hata, o boşluk duygusunu doldurmak için çok acele olarak yeni bir ilişkiye başlamaktır. Gençlerde bu durum daha sık görülebilmektedir. Maalesef, bazı gençler kendi kişilik özelliklerine, yaşadıkları çevrenin değer yargılarına ters düşen davranışlarda da bulunabilmektedir. Yaşadıklarınızın etkilerini anlamak ve gidermek, son olayın sizde yarattığı olumsuz duyguların ele alınması için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU Çok kızarıyorum utanıyorum fazla konuşamıyorum. Bu huylarımı sevmiyorum.bazen çok rahat oluyorum kıyafetimde rahat etmedim mi o bile moralimi etkiliyor nasıl kurtulacağım ben bunlardan bilmiyorum. CEVAP Bazı insanlar basit bir nedenden bile çok kolay ve çok yüksek düzeyde etkilenebilir. Bu etkilenme duygusal durumunu ve günlük yaşamını da olumsuz etkileyebilir. Bu durum daha çok kişilik özellikleriyle ilgilidir. İlk cümlenizde yazdığınız yakınmalarınız ise, daha çok sosyal fobiye uyan belirtilerdir. Sosyal fobi de insanın işlevselliğini bozabilir. Bu nedenle durumunuzun değerlendirilmesi ve çözüm bulunması için bir psikiyatristten yardım alabilirsiniz.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:02 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi:20 Nisan 2013