İlerlemiş gebelik yaşında tarama testlerine dikkat!

İleri yaş gebeliklerinin hem anne hem de bebek sağlığı açısından tarama testleri daha da önemli hale geldi.

Günümüzde kadınların çalışma hayatında daha aktif rol alması ve yaşam sürelerinin uzaması gibi nedenlerle gebelik yaşı 20’li yaşlardan 30’lu, 40’lı yaşlara doğru ilerledi. İleri yaş gebeliklerinin hem anne hem de bebek sağlığı açısından riskli grupta olduğu düşünüldüğünde tarama testleri daha önemli hale geldi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Semavi Ulusoy, bugüne kadar yapılan klasik ikili, üçlü ve dörtlü tarama testlerine ek olarak, yeni geliştirilen testlerin özellikle erken dönemde %100’e yakın bir doğrululukla uygulandığını belirtiyor. Ulusoy, “Girişimsel olmayan yeni yöntemler son yıllarda daha da önemli hale geldi. Bu yeni uygulamalarla anne kanında bebeğin eşinden geçen hücreleri bularak bebeğin genetik yapısını inceleyebiliyoruz” diyor.

Ultrason taramasında edinilen bilgilerle annenin hormon sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi genetik bazı hastalıklar açısından son derece önemli. Opr. Dr. Semavi Ulusoy, klasik testlerin tanı koymaktan ziyade bebeğin tanı koymayı gerektirecek bir hastalık riski taşıyıp taşımadığını gösterdiğinin altını çiziyor.

“GİRŞİMSEL TESTLERDE RİSK 200’DE 1’DİR.”

Genetik bozuklukların tespitinde altın standart olarak değerlendirilen girişimsel testler; CVS – Plesentadan örnek alınması, 11-14. haftalarda, AS – Amniosentez gebelik kesesinden sıvı örneği alınması, 16-20. haftalarda, KS – Kordonsentez kordon kanı alınması ise 20. haftadan sonra bebek hücrelerine ulaşmak için yapılan test olduğunu belirten Ulusoy; “Mevcut girişimsel testlerde, az da olsa anne ve bebek için enfeksiyon, suyun erken gelmesi ve düşük olması gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Bu durum uluslararası alanda kabul edilen oranla 200’de 1’olarak tanımlanır” diyor.

ANNE KANINDAN BEBEĞE AİT GENETİK DOKU TESPİTİ

Opr. Dr. Semavi Ulusoy, özellikle riskli gebelik grubunda olan anne adayları için kan testiyle sonucuna ulaşılabilen ve 10. haftadan itibaren oldukça sağlıklı sonuçlar veren NIPT testine dikkat ekerik şunları söylüyor:

 “35 yaş üstü gebelik, kromozom bozukluğu düşünülmesi, bir önceki gebelikte Down Sendromlu bebek hikayesi ve ailede genetik bozukluk geçmişi olanlar için annenin kanından bebeğin genetiği tespit edilebiliyor. Sistem doğrudan anne kanında çalışır ve bilinen şekliyle koldan basit bir kan alma işlemidir. Anne ve bebek için herhangi bir risk teşkil etmeyen NIPT, yüksek riskli olan gebelere ve zor gebe kalan anne adaylarına uygulanabilir. Ayrıca, diğer girişimsel testlerle risk alınması son derece sakıncalı olan anne adaylarına rahatlıkla önerilebilir. Test sonucuna göre gerekli olması halinde, tanıyı doğrulamak için gebelik haftasına uygun girişimsel testlerden bir tanesinin uygulanması yerinde olacaktır.”

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Ağustos 2016Yayınlanma Tarihi:16 Haziran 2016