İmplantlar ve Yapay Zeka ile Zihinsel İşlev Artacak

Bilim İnsanları İmplantlar ve Yapay Zeka ile İnsan Beyin Fonksiyonunu İyileştirdiğini açıkladı. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, bu yöntemin çeşitli akıl hastalıklarını tedavi etmek için yeni bir yaklaşım olabileceğini gösteriyor.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Genel Hastanesi'ndeki bir araştırma ekibi, elektriksel beyin stimülasyonu ile eşleştirilmiş yapay zeka kullanarak insan beyninin "belirli işlevlerini" geliştirdiğini açıkladı.

Epilepsi için beyin ameliyatı geçiren 12 hastayı içeren bir çalışmada, bilim adamları, beyin bölgelerini az miktarda elektrik enerjisi ile uyararak hastaların zihinsel fonksiyonlarını iyileştirebildiklerini söylüyorlar. Ameliyat, sinirsel aktiviteyi kaydetmek ve nöbetlerin geldiği alanları takip etmek için beynin birkaç farklı bölgesine yüzlerce küçük elektrot yerleştirmeyi içeriyor.

Araştırmacılar, tüm bu verileri, bilişsel kontrolden sorumlu olduğuna inandıkları “iç kapsül” olarak adlandırılan beynin bir bölgesinde sıfırlamak için kullandılar. Başka bir deyişle, dikkatimizi bir görevden diğerine kaydırmamıza izin veren beynin alanıdır.

Akıl Hastalıklarını Tedavi Edebilir

Akıl hastalığıyla mücadele edenler için potansiyel olarak devrimci bir tedavidir. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, bu yöntemin çeşitli akıl hastalıklarını tedavi etmek için yeni bir yaklaşım olabileceğini gösteriyor.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde psikiyatri yardımcı doçenti ve araştırma hakkında bir makalenin yazarlarından olan Alik Widge, uyarının amacının hastaları "sürücü koltuğuna geri almak ve yeni bir eylemlilik duygusu hissetmelerini sağlamak" olduğunu söyledi.

Widge, “Bir örnek, 'sıkışmış' bir olumsuz düşünceden çıkamayan depresyonlu bir kişiyi içerebilir” dedi. "Akıl hastalıkları için çok merkezi olduğu için, onu iyileştirmenin bir yolunu bulmak, bu hastalıkları tedavi etmenin yeni ve güçlü bir yolu olabilir. Bu sistem beyin aktivitesini okuyabilir, bir hasta zorluk yaşadığında bundan "kodunu çözebilir" ve beyne küçük bir elektrik stimülasyon patlaması uygulayarak onları bu zorluğun ötesine geçebilir" dedi.

"Sık kullandığım benzetme elektrikli bisiklet" diye ekledi. "Birisi pedal çevirirken zorluk çektiğinde, bisiklet bunu algılar ve güçlendirir. Bunun eşdeğerini insanın zihinsel işlevi için yaptık.”

Denemeye katılanlar, sistem harekete geçtiğinde, çoğunlukla daha fazla bilişsel kontrole sahip oldukları ve odaklarını daha iyi değiştirebildikleri için kaygılarının daha iyi olduğunu bildirdi.

futurism.com


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Kasım 2021