Kahve hakkında şaşırtan bilgiler

Kahveyi zaten seviyor ve onsuz olmaz diyorsanız, ,şte kahve hakkındaki gerçekler…

UYANIR UYANMAZ KAHVEYE İHTİYACINIZ YOK

Vücudunuz uyandığınızda sizi dinç tutacak kortizol hormonunu üretir. Günlük vücut ritminize göre bu hormon çeşitli aralıklarla salgılanır. kahveUyanır uyanmaz kahve içmek yerine kortizol hormonunuzun doğal etkisinden faydalanıp kahve saatinizi biraz erteleyebilirsiniz.

KAHVENİN KÖKENİ

Efsaneye göre kahvenin etkisi ilk defa Etiyopyalı çiftçiler tarafından fark edilmiş. Sürüdeki keçiler kahve çekirdeklerini yedikten sonra “dans etmeye” başlamışlar.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Kahve yüksek miktarda antioksidan içerir ve Parkinson hastalığı, Tip2 diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

KAHVE BESLEYİCİDİR

Bir bardak kahve bir yetişkinin günlük B2 vitamini ihtiyacının %11’ini, B5 ihtiyacının %6’sını, magnezyum ve potasyum ihtiyacının %3’ünü karşılar. Kahve içmek yağ yakmanıza yardımcı olur Bazı araştırmalar kafeinin metabolizma hızını %3 ile 11 arasında yükselttiğini göstermiştir.

KAHVE KEMERİ

“Kahve Kemeri” kahve üretimi yapılabilen tüm bölgeleri kapsayan bir terimdir. Kahve üretimi için belli bir sıcaklık gerektiğinden dolayı genellikle tropikal bölgelerde yetişir.

KAFEİN ASLINDA KRİSTALLERDEN OLUŞUR

Kafein kristalleri 40 mikron büyüklüğündedir (Bir mikron metrenin milyonda biridir).

KAHVE ÇEKİRDEKLERİ

Kahve çekirdeği, çekirdek formuna gelmeden önce resimdeki gibi kırmızı bir meyvedir.

ETKİSİ HIZLIDIR

Kafeinin etkisi ilk yudumu aldıktan 10 dakika gibi kısa bir süre sonra görülür.

KAHVE VE ALZHEİMER

Bazı araştırmalara göre kahve içen kişilerde Alzheimer ve bunama gibi yaşlılıkla ortaya çıkan hastalıklar 65% daha az görülür.yatakta kahve keyfi

BLACK IVORY KAHVESİ

Dünyanın en pahalı kahvesi Black Ivory kahvesidir. Black Ivory kahvesinin tadı, filin kahve proteinlerini yakan mide asidinden gelir ve filin sindiriminden geçtikten sonra dışkısından ayrılarak işlenir. Bir bardak Black Ivory kahvesi 50$’dır.coffee

KAHVE KARACİĞERİNİZ İÇİN İYİDİR

Her gün dört bardak kahve içen kişilerin siroza yakalanma olasılıklarının %80 daha az olduğu tespit edilmiş.

İLK WEBCAM BİR KAHVE MAKİNESİ İÇİN YAPILMIŞ

Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamları ofislerindeki kahve makinesinin doluluk oranını takip edebilmek için kamera sistemi kurup internetten canlı yayınlamışlar. Böylece ilk webcam sistemini kurmuşlar.

KAHVE PERFORMANS ARTTIRIR

Kafein adrenalin seviyesini arttırır, yağ asitlerini harekete geçirir böylece egzersiz yaparken daha iyi performans sergilenmesine yardımcı olur. YAZARKAFE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2015