Kıskançlık ne demek?

Birçok insanın yaşamını etkileyen kıskançlık; şüphe, kurgu ya da rekabetten kaynaklanan bir ruh halidir.

Bu rahatsız edici duygu genel itibariyle iki farklı şekilde yaşanır. İlki, başkasında olan maddi veya manevi değerlerin neden kendinde olmadığının sorgulanmasını ve bu sorgulamanın kişiye hissettirdiklerini ifade eder. İkincisi ise bireyin kendisinde olan maddi veya manevi değerlerin, kendisi için önemi olan şeylerin kaybedileceğine dair hisleri ifade eder. Temelde mahrumiyet duygusunu içeren bu iki durum kıskançlık ne demek sorusunun cevabını oluşturur. Özenmek, imrenmek ve haset etmek gibi duygularla benzer noktaları olmakla birlikte kıskançlık, bir ruhsal sorun ya da hastalık belirtisi olabilmektedir. Eğer kıskançlık kişinin günlük yaşamını etkiliyorsa, sürekli şüphe duyma ve alınganlık halleri mevcutsa, kıskanılan kişinin kontrol edilmeye ve yaşam alanlarının kısıtlanmaya çalışılması halleri gözleniyorsa bu durumlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Paranoid kişilik ve paranoid bozukluk durumları olabilme ihtimaline karşı profesyonel yardıma başvurulmalıdır.

KISKANÇLIK NE DEMEK? KISKANÇLIK NEDENLERİ

Kıskançlık ne demek? Kıskançlığın temelinde özgüven eksikliği ve yetersizlik hissi vardır. Kişinin özgüveninde negatif bir değişim olduğunda kişi kendisini yetersiz, değersiz ve önemsiz hissetmeye başlar. Sahip olunanın yitirileceği düşüncesine bağlı olarak hissedilen kıskançlık çok karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte kişi çoğunlukla öfkeli, mutsuz, çaresiz ve yalnız ruh hallerine bürünür. Bu hallerine bağlı olarak diğer insanlarla ilişkileri bozulmaya başlar ve kişi kendini daha da kötü hissetmeye başlar. Böyle durumlarda çözüm yolları aranmalı, daha anlayışlı ve yapıcı bir tutum sergilenmelidir.

KISKANÇLIK NE DEMEK? KISKANÇLIĞIN EN ÇOK YAŞANDIĞI DURUMLAR

Kıskançlık ne demek konusuna değindikten sonra, kıskançlığın en çok yaşandığı durumlara örnek vermek gerekirse;

•             Sevilen kişinin bir başkasını tercih edebileceğinin ve onu daha fazla sevebileceğinin düşünülmesi durumu

•             Kendisinde olmayan ve başkasında olan bir şeye sahip olma isteği

•             Diğer bireylerin kendisinden üstün durumda olmalarına katlanamama durumu

•             Diğer bireylerden üstün olma isteği

•             Anne, baba gibi figürlerin sahiplenilmesi ve diğer kardeşlerden daha fazla sevilme isteği

Kıskançlık insani duygulardan biridir; ancak, aşırılık mevcutsa profesyonel yardım alınması gerekir. Aksi takdirde kişi ciddi ruhsal sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ocak 2020Yayınlanma Tarihi:23 Kasım 2018