Modern yaklaşımlar sunan çocuk gelişim psikolojisi

Daha güzel ve yaşanabilir bir dünyanın tohumları olan çocukların büyürken psikolojik olarak olumlu yetiştirilmesi kökleri sağlam ve güçlü ağaçların büyümesi demektir.

Çocuk gelişim psikolojisi günümüzde modern yaklaşımlar sunarken mutlu ve özgüvenli çocukların yetiştirilmesinde önemli bir rol oynar. Çocuğun gelişimi sürecinde olumlu yönlerin güçlendirilmesi çocuğun tüm hayatı boyunca ona verilecek en güzel hediyedir.

Çocuk gelişiminde ailelerin çocuk gelişim psikolojisi konusunda bilinçli olması ve doğru adımları atması çocuk için çok önemlidir. Her anne baba için çocuğu çok değerlidir. Ancak doğru yaklaşımlarla yetiştirilmeyen çocuklar hayat yolculuklarında mutsuz olabilirler. Mutlu, özgüvenli, hayata sıkı sıkı tutunan, hayaller peşinden giden bireyler çocukluklarında doğru psikolojik destekle yetişen bireylerdir.

ÇOCUK GELİŞİM PSİKOLOJİSİ KONUSUNDA BİLİNÇLİ OLMAK

Çocukluk evresinde çevresel faktörler anne, baba, öğretmen gibi rol model kişilerin davranışları ve çocuğa yaklaşımları çocuk gelişim psikolojisi konusunda bilinçli olarak planlanmalıdır. Çocuğun olumlu yönlerinin desteklenmesi gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu desteğin verilmesi aile ve öğretmenlerin bilinçli olmasına bağlıdır.

Çocukluk evresi bireyin tüm hayatını etkileyen en önemli evredir. Psikoloji bir bilim dalı olarak bu konuyla derinden ilgilenmiş çocuk gelişim psikoloji konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde modern çocuk gelişim psikolojisi mutlu olmayı öğrenilebilen bir beceri olarak görmekte ve pozitif disiplin yöntemleri ile mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştirmenin yollarını sunmaktadır.

ÇOCUKLARA DAVRANIŞ BİÇİMLERİ NASIL GELİŞTİRİLMELİ

Anne ve babaların en büyük kaygısı çocuklarını yetiştirirken doğru davranıp davranmadıklarını bilmektir. Çocuklara gösterilecek davranış biçimleri ceza odaklı değil ödül ve kural odaklı olmalıdır. Azarlama, baskı uygulama, kötü yönlerine odaklanma çocuk gelişimi için olumlu olmayan davranışlardır. Psikolojik sağlamlığın gelişmesi için çocuğun özgüvenini arttıracak, psikolojik olarak güçlü olmasını sağlayacak yaklaşımları tercih etmek önemlidir.

Çocuklar için anne ve babaların her davranışı çok önemlidir. Bu nedenle çocuk gelişim psikolojisi konusunda ailelerin destek alması bu konuda kendilerini eğitmeleri gerekir. Çocuklarımızı eğitirken her şeyden önce kendimizi eğitmeliyiz. Çocukluk evresinin hayal dolu eğlenceli dünyasını destekleyecek davranışları ailelerin geliştirmesi gerekiyor. Bu da çocuk gelişim psikolojisin modern yaklaşımlarından yararlanarak mümkün olacaktır.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2018