Öncü Sinirbilimci Eric Kandel Emekli Oluyor

Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor. Kandel, 2000 yılında nöronlarda hafıza fizyolojisi ile ilgili yaptığı çalışmalarla Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülünü kazanmıştı.

Bir psikiyatrist olarak eğitim gördükten ve memeli hipokampusu üzerine bir dizi öncü çalışma yayınladıktan sonra, Dr. Kandel, öğrenme ve hafızanın hücresel mantığına dair derin bir anlayışın en iyi indirgemeci bir yaklaşımla elde edilebileceği konusunda derin bir içgörüye sahipti. Deniz salyangozu Aplysia'nın basit mimarisini kullanan Dr. Kandel, üç temel öğrenme biçiminin hücresel ve moleküler mekanizmalarını inceledi: alışma, duyarlılaşma ve klasik koşullanma. Dr. Kandel'in Nobel Ödülü'nü almasına yol açan bu çalışmalarda, tanımlanmış davranışların, değişmez şekillerde birbirine bağlı, ayırt edici ve tanımlanabilir nöronlardan oluşan sinir devreleri tarafından açıklanabileceğini buldu.

Dr. Kandel daha sonra kısa süreli ve uzun süreli belleğin moleküler temellerini tanımlamak için biyokimya ve moleküler biyoloji araçlarını uyguladı. İlk önce kısa süreli hafızanın önceden var olan proteinlerin modifikasyonunu gerektirdiğini gösterdi. Ardından, kısa süreli belleğin uzun süreli belleğe dönüştürülmesini sağlayan moleküler geçişi sağlayan sinapslar ve genler arasındaki diyaloğu tanımladı. Deneyim sırasındaki sinaptik aktivitenin, protein ürünleri daha sonra yeni sinaptik bağlantıların büyümesini ve stabilizasyonunu sağlayan genlerin ekspresyonuna yol açtığını buldu. Böylece, indirgemeci multidisipliner bir yaklaşım kullanarak, Dr. Kandel, temel bilişsel süreçlerin anlaşılmasında heyecan verici yeni ilerlemeler sağlamak için psikoloji yöntemlerinin moleküler biyoloji yöntemleriyle nasıl birleştirilebileceğini bize gösterdi. Tamamen davranışsal çalışmalardan çıkarılan psikolojik kavramlar artık birleştirici, hücresel bir mekanizma ile açıklanabiliyordu.

Dr. Kandel, sahada parlak bir öğretmen, yazar ve ilham verici ve vizyon sahibi bir lider olarak bilinir. Dr. Kandel'in 40 yılı aşkın bir süredir altı baskıyla itici güç olduğu, Nöral Bilimin İlkeleri ders kitabıyla örneklenir. Son on yılda, Dr. Kandel, sanata olan ömür boyu süren tutkusunu biyolojik bir bakış açısıyla birleştirmeye çalıştı. The Age of Insight (İçgörü Çağı) adlı kitabında Dr. Kandel, sanat, bilim ve tıpta bugüne kadar kalıcı bir etkisi olan fikirlerin izini sürmek için 20. yüzyılın şafağında Viyana'yı keşfetti.

Dr. Kandel, son yıllarda, Zuckerman Enstitüsü'nün kurulmasında merkezi bir rol oynadı.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Haziran 2022Yayınlanma Tarihi:06 Haziran 2022