Online Terapi nasıl yapılır

Günlük hayata ilişkin pek çok uğraş internet üzerinden kolaylıkla halledilebiliyor. Bu uygulamalar arasında online terapi imkanı da yer alıyor.

Yüz yüze terapi yöntemine bir alternatif oluşturduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle terapiye yaşadığı yerde kolaylıkla ulaşamayan veya fiziksel imkansızlıkları bulunan bireyler için ideal bir yöntem oluyor. Aynı zamanda cesaret edemeyen ve çekingen olan kişiler için de anonim bir şekilde yardım almayı mümkün kılıyor.

Alanında uzman psikolojik danışmanlar ve psikologlar tarafından uygulanan yöntem, kimi çevrelerce uygun bulunurken kimileri tarafından şüphe ile karşılanıyor. Doğru uzmanlar tarafından uygulanan doğru yöntemler ile başarılı sonuçlara ulaşılıyor. Peki online terapi nasıl yapılır?

ONLİNE TERAPİ NASIL YAPILIR VE YAPILABİLDİĞİ PLATFORMLAR

Online terapi, adından da anlaşıldığı üzere internet aracılığı ile gerçekleşiyor. Bu terapi yöntemine ulaşmak isteyen bireyler için bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli oluyor. Aynı şekilde akıllı telefonlar üzerinden de terapiye ulaşılabiliyor. Burada önemli olan nokta, yardım alınacak kişinin online terapiye ve alanına hakim olması oluyor.

Online terapi nasıl yapılır sorusuna gelirsek, bunun için kullanılabilecek bazı aracılar bulunuyor. E-posta, acil yardım numaraları, metin yazma programları, video konferans veya sohbet ortamları, çizim programları ile sanat terapisi şeklinde geniş bir yelpaze bulunuyor.

Fiziki olarak imkânsızlığı olanlar için skype gibi video konferans ortamları ideal bir seçenek oluyor. Anonim olarak yardım almak isteyenlerin ise yazı aracılığı ile danışmana ulaşılabilecek yöntemleri seçmeleri daha yararlı olabilir.

DESTEK ALMAK İÇİN GECİKMEYİN

Her bireyin hayatında yaşanan büyük acılar, kaldırılamayan zorluklar ve geçmişten kalan travmalar olabiliyor. Bu dönemlerde yardım almaktan çekinmemek çok önemli. Yardım almak için önünüzde pek çok seçenek bulunuyor. İster yüz yüze ister online olsun, bir danışmana ulaşmak ve yardım almak her zaman mümkün.

Paylaşmaktan yana çekinceleriniz varsa anonim olarak da sıkıntılarınızı paylaşabileceğinizi unutmayın. Online terapi almaya karar verdiyseniz seçeceğiniz yöntemi ve uzmanı, internet üzerinden detaylıca araştırmayı unutmayın. Ruhsal sağlığınız, fiziksel sağlığınızdan daha önemsiz değil. Sağlık bir bütündür, ihmal etmeyin. Online terapi nasıl yapılır ve daha fazlası için sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ekim 2018Yayınlanma Tarihi:12 Ekim 2018