Oruç tutmak anti-aging etkisi yaratıyor

Açlık kürü yani oruç tutmak vücudumuzda kök hücreleri harekete geçiriyor ve doku yenilemesi yapıyor. Oruç Homeostazis ve yaşlanma sırasında bağırsak kök hücre fonksiyonunu geliştirmek için yağ asidi oksidasyonunu aktive ediyor.

ORUÇ TUTTUĞUMUZDA VÜCUDUMUZDA NELER OLUYOR?

- Oruç bağırsak kök ve progenitör hücrelerde yağ asidi oksidasyonunu (FAO) uyarırır

- Yaşlanma, azaltılmış yağ asidi oksidasyonu(FAO)ile korelasyon gösteren ISC sayılarını ve işlevini azaltır

-   PPAR / CPT1a aracılı yağ asidi oksidasyonu(FAO) yaşlanma ve rejenerasyon sırasında ISC fonksiyonunu artırır
-  PPAR Agonistler genç ve yaşlılarda ISC ve progenitör fonksiyonlarını uyarır ve geri kazandırır

ORUÇ ANTI-AGING ETKİSİ YARATIYOR

Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda anti-aging yani hem azami hem de ortalama ömürü uzatmak için yaşlanma sürecini yavaşlatma veya tersine çevirme çalışması meydana geliyor.

KÖK HÜCRELER KENDİNİ YENİLİYOR

Diyet, çeşitli organizmalarda doku rejenerasyonu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve aralıklı oruç gibi düşük kalorili durumların vücut sağlığı ve yaşa bağlı doku fonksiyonu kaybı üzerinde yararlı etkileri vardır. Kısa süreli açlığa cevap vermede yetişkin kök ve progenitör hücrelerin rolü ve bu tür tepkilerin rejenerasyonu iyileştirip iyileştirmediği maalesef yeterince iyi araştırılmadı.

Genç ve yaşlı farelerde 24 saatlik hızlı bağırsak kök hücresinin (ISC) bir yağ asidi oksidasyonunu (FAO) programladığı ve bu programın farmakolojik aktivasyonunun açlığın birçok etkisini taklit ettiği ortaya çıktı.

FAO'da hız sınırlayıcı enzim olan Cpt1a'nın akut genetik bozulması, açlığın ISC'yi artıran etkilerini ortadan kaldırır, ancak uzun süreli Cpt1a delesyonu ISC sayılarını ve fonksiyonunu azaltır ve ISC bakımında FAO için bir rol oynar. Bu bulgular, intestinal biyolojide açlığın pro-rejeneratif etkilerine aracılık etmede FAO'nun rolünü vurgulamakta ve bağırsak rejenerasyonunu arttırmak için uygulanabilir bir stratejiyi temsil edebilmektedir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed SAV'ın  “Oruç tutunuz sıhhat bulunuz” sözü araştırmalarla da kanıtlanmış oldu.

sciencedirect.com - Zeynep Güçlücan


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mayıs 2018

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.