Prematüre doğumlar bebeğin...

Prematüre veya normalden zayıf doğan çocuklar ile sağlıklı doğumla dünyaya gelenleri karşılaştıran İngiliz bilim insanları, ilginç sonuçlar elde etti.

Prematüre veya normalden zayıf doğan çocuklar ile sağlıklı doğumla dünyaya gelenleri karşılaştıran İngiliz bilim insanları, ilginç sonuçlar elde etti.

Söz konusu araştırmaya göre, prematüre veya normalin altında kiloyla doğan çocuklarda, ilerleyen yıllarda nevrotik vakalar normale oranla daha sık gözleniyor. prematurebebekİngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, prematüre veya normalin altında kiloyla doğan çocuklar ilerleyen yıllarda içe dönük ve nevrotik durumlar ile karşı karşıya kalıyor. Warwick, Oxford ve Brighton üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı araştırma kapsamında 1985 ve 1986 yıllarında Almanya'da doğan 400 kişi mercek altına alındı. Bu grubun yarısı, prematüre veya normalden az kilo ile dünyaya gelen kişiler tarafından oluşurken, diğer yarısı normal bir hamilelik sürecinin ardından doğdu. Araştırmaya konu olan bu grupları testler yaparak kıyaslayan ekip, ilk grupta normal doğum ile dünyaya gelenlere kıyasla daha çok nevrotik vakalara rastlandığını ortaya çıkardı. Araştırmayı yapan ekibin başkanı ve Warwick Üniversitesi Psikoloji Profesörü Dieter Wolke, ilk gruptaki kişilerin erken yaşlarda prematüre veya normalden zayıf doğdukları gerekçesiyle gördükleri bakım sırasında stres altında kaldıklarını, bunun da kişilerin beyin gelişimine etki etmiş olabileceğinin altına çiziyor.

"SEBEBİ AŞIRI KORUMACI EBEVEYNLER OLABİLİR" Sonuçları 'Archives Of Disease In Childhood Medical Journal'da yayınlanan araştırmanın bir başka teorisine göre, bu çocuklar, ailelerinin aşırı korumacı davranışları nedeniyle nevrotik rahatsızlıklara yatkın olabiliyorlar.

NTV

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Temmuz 2015Yayınlanma Tarihi:02 Ağustos 2015