Rüya terapileri psikolojinizi onarır

Depresyondaki kişilerin rüyalarında çare­sizlik öne çıkarken anksiyeteli kişilerde tehlike ve korkutucu temalar öne çıkıyor.

Depresyondaki kişilerin rüyalarında çare­sizlik öne çıkarken anksiyeteli kişilerde tehlike ve korkutucu temalar öne çıkıyor.

UZMAN PSK. CENGİZ DEMİRSOY ruyalarRüyalar problem çözme dönemleri olarak algılanabilir mi? Rüyada kişi psikolojik bir mesai içerisin­dedir. Rüya kişi p asif bir durumda mıdır yok­sa aktif midir? Rüya seanslarında semboller ve yaşam olayları nasıl ele almıyor ve nasıl değerlendiriliyor? Terapilerinde rüyaları de­ğerlendiren Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Psikolog Dr. Cengiz Demirsoy cevapladı.

DEPRESYONDAN KURTULUN!

RÜYA RUH TARAFINDAN MI GÖRÜLÜR, BEYİN TARAFINDAN MI?

Ruh, metafizik bir konu. Ama beyin söz konusu olunca elimizde somut bulgular var. Rüya sırasında beynin işleyişi değişiyor. Bu esnada, diğer zamanlardan farklı olarak be­yinde belli bir dalga türü olan teta dalgasının hakim olduğunu görüyoruz. Eğer bu dalgalar varken insanları uyandırırsak, o esnada rüya görmekte olduklarım söylüyorlar. RÜYADA MEKANİZMA NASIL İŞLİYOR? BEYİN­DE RÜYA SIRASINDA MEYDANA GELEN OLUŞUMU ANLATABİLİR MİSİNİZ? Rüya, uykunun daha çok REM dediğimiz döneminde görülür. 8 saatlik bir uykuda 4-5 kez REM dönemine gireriz ve bunların top­lam süresi 90-120 dakikadır. REM, hızlı göz hareketleri demektir. Bu dönemde, göz ka­paklarımız kapalı olmasına rağmen, göz kü­releri bu esnada sanki bir olayı izliyormuş, yaşıyormuş gibi hızlı hareketler içindedir. Bu dönemde EEG ile beyin dalgaları izlenecek olursa teta dediğimiz dalgaları görürüz ki bunlar uykunun diğer dönemleri ve uyanıklık halinde görülen dalgalardan faklıdır. Bunu bir şekil ile daha anlayabiliriz.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ocak 2013