'Sağlıklı ürünler' sektörü nasıl gelişiyor?

Son zamanlarda zayıflama ürünlerine ek olarak 'sağlıklı ürünler' sektörü de yükselişe geçti.

Instagram'da bu konuda yapılan aramalar 15,3 milyonu aşkın paylaşım gösteriyor.

Peki sağlıklı ürünler iddiasını destekleyen bilimsel veriler var mı? Bu kapsamlı iddialar daha fazla sebze yemekten bazı besin gruplarının tümden reddine kadar gidebiliyor.

Bu sektör 'sağlıklı ürünler' kavramının diyet şeklinde tanımlanmasına karşı çıkıyor. Ama '2000 yıllık Diyet Tarihi' kitabının yazarı tarihçi Louise Foxcroft aynı fikirde değil.

"Piyasada çok sayıda diyet var; sağlıklı ürünler ise sağlıklı bir yaşam tarzına yaklaşmaya daha bütünsel bir bakış getiriyor. Onlar kendilerine diyet demese de bu bir diyettir. Sağlıklı olmak zayıf olmak olarak görülüyor, bundan kaçış mümkün değil."

Bu trendi besleyen ürünler geliştiren çok sayıda şirket var. Botanic Lab adlı içeceklerin kurucusu Rebekah Hall 10 yıllık yatırım bankacılığı kariyerinin ardından bu sektöre girmiş.

Botanic Lab'ın 'Refuel' adlı siyah bir içeceği var. İçecek " tıbbi kullanım amaçlı kömür, bambu bitkisi ve turunç suyu karışımı" şeklinde tanımlanıyor.

Peki insanlar neden bu tür içeceklere yöneliyor? Dışarı çıkıp egzersiz yapmaktan daha kolay bir sağlıklı olma yolu olarak görüldüğü için mi?

"Herkes kolay ve hızlı çözüm peşinde. Zorlukları ortadan kaldıracak bir şeyle insanlara gidebiliyorsanız çok iyi, ki biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" diyor Hall.

"Bu içeceklerin gerçek bir işlevi var; İngiltere'de bazı spor takımları, örneğin premier lig futbol takımları, egzersiz sonrası rafine şeker ve işlenmiş ürünlere başvurmaksızın vücuda enerji vermek için bu içecekleri kullanıyor."

PEKİ, İNSANLAR 'SAĞLIKLI ÜRÜNLERDEN' SIKILIP YENİ BİR TREND İZLEMEYE BAŞLARSA NE OLUR?

Hall'a göre, "Sağlıklı ürünler içinde geçici moda olanlar da var. Her hafta yeni bir süper gıdanın piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Ama genel kavram olarak sağlıklı ürün kalıcı bir şey. İnsanlar ömrünü uzatmak istiyor. Bunun için de yaşam tarzımızı, yediğimizi, içtiğimizi daha dikkatli seçiyoruz."

Bazıları aynı amaçla eskiye yöneliyor. LA Brewery'nin kurucusu Lousie Avery, 2000 yıl önce Çin'de içilen bir içecek olan 'kombuça'yı yeniden üretiyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2018

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.