Sağlıksız kıskançlık belirtileri nelerdir

Kıskançlık basit anlamı ile aşırı aidiyet duygusundan kaynaklanan aşısı sahiplenme durumudur.

Sağlıksız kıskançlıklariki taraf içinde yıkıcıdır. Aşırı kıskançlık tedavi edilmesi gerekli bir davranış bozukluğudur ve kıskançlık tedavisikonusunda uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Sağlıksız olarak adlandırılan kıskançlık nöropsikiyatrik bir durumdur. İzleme, kontrol etme, kısıtlama, tuzak kurma, misil yapma, ceza verme tarzında eylemler sağlıksız kıskançlık hastalığında görülen durumlardır. OKB yani obsesif Kompulsif bozukluklar ile benzeşen tarafları da vardır.

Kıskançlık rahatsızlığı birçok nedene dayanabilir. Aşırı egodan veya aşırı güvensizlikten olabildiği gibi, çocukken yaşanan travmalardan da kaynaklanabilir. Kıskançlık tedavisi uygulanmadığı durumlarda cezalandırma, şiddet yanı sıra cinayete varan sonuçlar görülebilir.

Kıskançlık Tedavisi Nasıl Yapılır

Aşırı kıskançlık hastalığının tedavisinde temel olarak kişinin bu duygusunun altında yatan düşünce veya duygulara ulaşmak vardır. Bu durumda kişiden, aşırı kıskançlık durumunda hissetmiş olduğu düşüncelerini incelemesi istenir. Kıskançlık öncesindeki hissettiği duyguların farkında olmasına çalışılır.

Hastanın bu duygu ve düşüncelerinin farkına vararak onları mantıklı bir şekilde ele alması sağlanır. Kişinin bu duygu ve düşüncelerine tarafsız ve mantık çerçevesinde yaklaşması çok önemlidir.

Kıskançlık tedavisi sürecinde kişinin geçmiş travmalarından gelen olumsuz algılarını anlamasını sağlamak ve bu olumsuzluklar ile sağlıklı yollarla baş etmesinin yolları konusunda yardımcı olunur. Aşırı kıskanç hastaların tedavilerinde ağırlıklı olarak terapi ve ilaç tedavisi yöntemleri kullanılır. Ancak bazı durumlarda manyetik şoklama yöntemi ile de tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Kıskançlık tedavi süreçleri hastanın durumuna bağlı olarak 4 ay ile 2 sene arasında sürebilmektedir. Ancak bazı vakalarda ömür boyu tedavinin de sürdüğü görülmüştür. Kıskançlık durumlarında çiftler eğer bu durumun üstesinden kendi çabaları ile gelemiyor iseler mutlaka bu konuda uzman bir kişiden destek almalıdırlar.

Sağlıklı Yaşamlar İçin NPİSTANBUL

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak Türkiye’de ilk ve dünya üzerinde üçüncü sağlık akreditasyonu olan hastanesiyiz. İleri teknoloji ile donanımlı olan hastanemizde konusunda uzman hekimlerimiz ve tecrübeli ekiplerimiz hizmet vermektedir.

Çocuk, ergen veya yetişkin her yaştan herkese destek veren hastanemiz tam teşekküllü bir beyin hastanesidir. Türkiye de ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL ayrıca AMATEM ruhsatına sahip ilk özel hastanedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Şubat 2018