Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Kilo Vermek Gerekli Mi?

Tüp bebekte yeni yöntem ile embriyoların gelişim safhaları çok kısa aralıklarla fotoğraflanarak doğum şansı en yüksek yumurta belirleniyor. Peki tüp bebek öncesi kilo vermek gerekli mdir?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Kilo Vermek Gerekli Mi?

Bebek sahibi olmaya çalıştığınız süreçte, tüp bebek tedavisi görmeniz gerektiğini duymak zor olabilir. Bu süreç, çoğu zaman duygusal ve fiziksel olarak etkilendiğiniz bir süreçtir. Umut ve beklentileriniz yükselmişken, negatif test sonuçları ve başarısızlık döngüleri, umutlarınızı kırabilir. Bir aile sahibi olmanın hayalini gerçeğe dönüştürmenin zor olduğu zamanda, kilo vermeniz gerektiğini duymak, bir başka darbe olabilir. Kilonuz var ise ve kilo vermeniz gerekiyorsa tüp bebek sürecinde kilo vermek çok daha zor olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kilolu Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Aşırı kilolu ya da obez kadınların, tüp bebek tedavisinde başarısız bir döngüye sahip olma olasılıkları daha yüksektir ve kilo verilirse, başarılı bir transfer ve sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansı da yükselir. Fazla kiloya sahip olmak, yumurtlamayı tetikleyen hormon seviyelerini düşürmek de dahil olmak üzere; kandaki hormon seviyelerini değiştirebilir.

Bir tüp bebek tedavisi sırasında, eğer aşırı kiloluysanız, ilave hormon ilaçları kullanmanız gerekebilir ve yumurta üretiminin uyarılmasını yönetmek de daha zor olabilir. Ayrıca, fazla kilolu ve obez kadınların; daha az kaliteli embriyo ürettikleri, düşük yapma oranlarının daha yüksek olduğu ve daha sağlıklı bir bebeğe sahip olma şanslarının daha az olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde fazla kilolu olmak ise; hem anne hem de bebek için, gebelik diyabeti ve preeklempsi riskine ek olarak, sezeryan ve erken doğum gibi riskleri de arttırmaktadır. Dolayısıyla, bir tüp bebek tedavisinden önce kilo vermeniz için pek çok iyi neden vardır. Ayrıca, bir erkeğin aşırı kilolu olması; testosteron seviyeleri ve sperm kalitesi sorunları ile de bağlantılıdır. Dolayısıyla, sağlıklı beslenme konusunda bir takım olarak çalışmanız, sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınız açısından önemli bir fark yaratabilir.

Tüp bebek tedavisinde yeni yöntem

İngiltere'de tüp bebek tedavilerinde çığır açacak bir yöntem geliştirildi. Tüp bebek yönteminin öncülerinden İngiliz Prof. Simon Fishel tarafından geliştirilen yeni yöntem ile embriyoların gelişim safhaları çok kısa aralıklarla fotoğraflanarak doğum şansı en yüksek yumurta belirleniyor.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; söz konusu yöntem sayesinde tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılığının yüzde 25 artacağı belirtiliyor. Prof. Fishel, “Bu teknik tüp bebek üzerinde yaptığım 40 yıllık çalışmaların en heyecan vericisi” dedi.

Prof.Dr. Bülent Tıraş


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Haziran 2019Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2018