Uykusuz Geceler Duygularınızı Hızla Karıştırabilir

South Florida Üniversitesi Yaşlanma Araştırmaları Okulu'nda yardımcı doçent olan baş yazar Soomi Lee, "Birçoğumuz uyku borcumuzu hafta sonları ödeyebileceğimizi ve hafta içi daha üretken olabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Lee bir üniversite haber bülteninde, "Ancak, bu çalışmanın sonuçları, sadece bir gecelik uyku kaybının günlük işleyişinizi önemli ölçüde bozabileceğini gösteriyor." Dedi.

Araştırmacılar, bir gecede altı saatten daha az uyku almanın etkilerini değerlendirdi; uzmanlar, ortalama yetişkinlerin optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu minimum uyku olduğunu söylüyor.

Çalışma, nispeten sağlıklı ve iyi eğitimli yaklaşık 2.000 orta yaşlı ABD'li yetişkini içeriyordu. Sekiz gün boyunca zihinsel ve fiziksel sağlıklarını bir günlüğe kaydettiler.

Yaklaşık on kişiden dördü (%42) en az bir gece uyku kaybı yaşadı ve normal sürelerinden 1,5 saat daha az uyudu. Uyku kaybı, öfke, sinirlilik, yalnızlık, sinirlilik ve hayal kırıklığı gibi olumsuz duygularla sonuçlandı. Üst solunum yolu sorunları, ağrılar ve gastrointestinal sorunlar da dahil olmak üzere fiziksel semptomlar da ortaya çıktı.

Çalışmaya göre, bu zihinsel ve fiziksel sorunlar, katılımcılar altı saatten fazla bir gece uykusu çekene kadar yüksek kaldı.

Lee, semptomlardaki en büyük artışın sadece bir gece uyku kaybından sonra meydana geldiğini ve üçüncü güne kadar giderek kötüleştiğini söyledi. Lee, bu noktadan sonra vücudun tekrarlanan uyku kaybına nispeten alıştığını söyledi. Ancak altıncı günde, uykusuz katılımcılar, fiziksel semptomlarının şiddetinin en kötü durumda olduğunu bildirdiler.

Lee tarafından yapılan önceki araştırmalar, sadece 16 dakikalık uykuyu kaybetmenin iş performansına zarar verebileceğini buldu. Lee'nin çalışması ayrıca, küçük uyku kaybının, stresi yönetmek ve sağlıklı rutinleri sürdürmek için kritik olan günlük farkındalığı azaltabileceğini gösterdi.

ABD'li yetişkinlerin yaklaşık üçte biri, bir gecede altı saatten az uyuyor. Lee'ye göre, bu bir alışkanlık haline gelirse, vücudunuzun uyku eksikliğinden tamamen kurtulması giderek zorlaşıyor.

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:09 Temmuz 2021