Yöneticiler Streste

İşyerinde stres artarken enerji azalıyor, bundan yöneticiler daha çok etkileniyor. Başlıca sorun, iş tanımı yapılmaması

Yöneticiler Streste LONDRA - Britanya'da işyeri stresiyle ilgili araştırma, ülkedeki 'iş yeri enerjisi' seviyesinin son yıllarda tehlikeli biçimde düştüğünü, bundan da yöneticilerin daha fazla etkilendiğini gösterdi. Chartered Management Institude'ün araştırmasına göre Britanyalı yöneticiler haftada ortalama 14 saat mesai dışı çalışmak zorunda kalıyor.
Yöneticileri asosyal hale getiren iş stresinin ardında yatan en büyük sebep, yanlış yönetim tarzından kaynaklanan motivasyon düşüklüğü. Enstitü yetkilileri, "Aşırı iş yükü altında motivasyon ve enerji kaybı meydana geliyor. İş tanımları doğru yapılmıyor, çalışanlar işlerinden ne bekleyeceklerini bilmiyor ve belirsiz bir gündemi doldurmak için aşırı güç harcıyorlar" dedi.

'Daha çok izin'
Araştırmaya göre yaptıklarının bir amacı olduğunu ve kendilerine ne getirdiğini bildikleri sürece yöneticiler uzun saatler boyu çalışmaktan çekinmiyor. Çalışanlar da kendilerini büyüyen bir işin parçası olarak hissettikleri sürece motivasyonları daha da artıyor.
Ankete katılan çalışanların büyük kısmı, işyerlerinde daha fazla kariyer izni, ücretli izin, vardiyalı çalışma ve fazla mesai ücreti olmasını istedi. Araştırmada ayrıca cep telefonları ve dizüstü bilgisayarların iş hayatına girmesiyle stresin de arttığına dikkat çekildi.
Britanya'da yapılan bir başka ankette de ofis çalışanlarının üçte ikisi işyerinde kaba davranıyor ve bunu strese bağlıyor.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Temmuz 2006