'1 gram yağ' hayat kurtarıyor

Diyabetten kurtulmanın anahtarı pankreastan 1 gram yağ kaybetmek.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden bilim insanları bir grup tip 2 diyabet hastasının mide kelepçesi ameliyatı geçirip aşırı derecede kilo kaybettikten sonra iyileştiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Uzmanlar, elde ettikleri sonuçların tip 2 diyabetin pankreastaki yağlanmaya bağlı olabileceğini gösterdiğini söyledi. Araştırmacılar, mide kelepçesi ameliyatı geçiren 18 diyabet hastasının hızla iyileşmeye başlamış olmasının şu anda bir tedavisi bulunmayan ve ilaçlarla kontrol edilen hastalığın tarihe karışması için bir umut doğurduğunu söyledi.

PANKREASTA 1 GRAM YAĞ KAYBI

Araştırmada yer alan diyabet hastalarının mide kelepçesi ameliyatı geçirdikten sonra pankreaslarından 1 gram yağ kaybettiği görüldü. Araştırmacılar, bu görece ufak yağ kaybının hastaların vücutlarının salgıladığı insülin miktarının normale dönmesine, yani pratikte diyabet hastalığından kurtulmalarına yol açtığını belirtti.

PANKREASTAN YAĞ KAYBETMENİN YOLU DİYET YAPMAK

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör Roy Taylor, konuyla ilgili İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada “Eğer diyabetten kurtulmak için ne kadar kilo kaybetmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu sorunun cevabı sadece bir gram! Ama elbette bu bir gram yağın pankreasınızdan gitmesi gerekiyor. Şu an için bunu başarmanın tek yolu diyet yapmak ya da mide kelepçesi ameliyatı geçirmek” dedi.

AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2015