Epilepsi (Sara)

Epilepsi nedir?

Epilepsi, hafif, episodik dikkat veya uyku kaybı, bilinç kaybı gibi şiddetli konvulsiyonlara yol açan nöbetlerle tanımlanan bir sinir sisteminin bir bozukluğudur. Epilepsi belirtileri nelerdir?

Epilepsi tedavisi nasıldır?

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir. Epileptik nöbet gerçekleştiğinde hastada gelip geçici bilinç kaybı veya farklı özelliklerde belirtiler olmaktadır. Kişinin tek bir nöbet geçirmesi, epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.

Epilepsi oldukça yaygın bir hastalıktır. Toplumda görülmeme sıklığı, ülkemizde ve dünyada olduğu gibi % 0,5 ile %1 arasındadır. Cinsiyetler arasında epilepsi hastalığının görülme oranında herhangi bir farklılık yoktur.Epilepsi belli bir yaş grubunda değil herhangi bir yaş ve zamanda ortaya çıkabilmektedir; ancak ilk 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı artmaktadır. Çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen nörolojik hastalık epilepsidir.

Epilepsi teşhisi

Hastalığın sık görüldüğü çocuk yaşlarda anne ve babanın gözlemleri teşhis için önemli rol oynamaktadır. Çocuğun arada bir ağzını şapırdatması, kol ve bacaklarında ani sıçramalar-irkilmeler olması, burnuna kimsenin duymadığı kötü koku gelmesi (örneğin yanmış lastik kokusu) veya çocuğun arada bir gözünün dalması, bir yere birkaç saniye boş boş bakması gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu gibi davranışların bir kısmı normal değildir ve şüphelenirlerse bir nöroloji hekimine başvurmakta fayda vardır.

Epilepsi Tanı Yöntemleri Ve Tetkikleri

Epilepsinin tanısında en büyük rol atak geçiren kişinin dikkatli bir şekilde gözlenmesinde yatıyor.  Hastalığın doğru tanısı için bu gözlemlerin doktora doğru bir şekilde aktarılması gerekiyor. Nöbet birden fazlaysa zamanları not edilebilir veya atak sırasında hastanın videosu çekilebilir. Bu şekilde tanının konması hem hızlı hem de daha doğru yapılabilir.

Epilepsi tanısı için uygulanan bazı tetkikler bulunuyor. Epilepsinin temelini oluşturan elektroensefalografi (EEG) ile beyindeki geniş bir sinir hücresindeki dalgalanmalar izleniyor. Beynin yapısıyla ilgili en iyi bilgiyi veren manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bir başka tetkik yöntemi olarak kullanılıyor.

 


© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.