Ruh sağlığı ve hastalıkları bölümü olarak bilinen psikiyatri; bireyin duygu, düşünce ve davranışlarında çeşitli sorunlara neden olan ruhsal bozuklukların tedavisi için başvurulan bir tıp alanıdır. Psikiyatri ne yapar, sorusunun genel olarak yanıtı şu şekildedir;

●    Ruhsal bozuklukların önlenmesi,
●    Herhangi bir ruhsal bozukluk varsa, rahatsızlığın tanısının konması,
●    Tanı sonrasında hastanın düzenli takibi ve tedavisi gibi işlemler gerçekleştirilir.
Tedavi edilmeyen ruhsal hastalıklar bireyin yaşam kalitesini düşürerek, sosyal ve mesleki başarısını olumsuz etkiler.

Çocuk psikiyatrisi 

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri nedir; psikiyatri ne demek sorusunun en kısa cevabı; ruh hastalıkları ile ilgilenen bilim dalı şeklindedir. Halk arasında akıl hastalığı veya sinirlilik halleri olarak da adlandırılan bu tür rahatsızlıkların tanı ve tedavi süreci ile ilgilenen psikiyatri alanındaki doktorlar ise psikiyatrist olarak tanımlanır.

Psikiyatri Alanına Giren Başlıca Hastalıklar

Psikiyatri alanına giren ruh sağlığı ve hastalıkları ne demek, bu hastalıklar nelerdir, gibi pek soruyla karşılaşırız. Psikiyatri alanına giren başlıca zihinsel hastalıklar şu şekildedir:

●    Anksiyete Bozuklukları (panik bozukluğu, sosyal fobi, obsesif - kompulsif bozukluk…),
●    Duygu - Durum Bozuklukları (depresif bozukluk, manik - depresif bozukluk…),
●    Psikolojik Kökenli Ağrı Bozukluğu,
●    Yeme Bozuklukları (Anoreksiya nervoza, Bulimia nervoza),
●    Uyku Bozuklukları,
●    Uyum Bozuklukları,
●    Dürtü Kontrol Bozuklukları (öfke kontrol bozukluğu, saç yolma bozukluğu...),
●    Evlilik Sorunları,
●    Cinsel İşlev Bozuklukları,
●    İletişim Sorunları,
●    Psikotik Bozukluklar,
●    Konsültasyon - Liyezon Psikiyatrisi, şeklindedir.

Erişkin Psikiyatri Hastalıkları

Erişkinlerde en çok görülen psikiyatri hastalıkları;
●    Depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları,
●    Kaygı bozuklukları,
●    Panik atak,
●    Obsesif kompulsif bozukluk,
●    Stres ile ilişkili bozukluklar,
●    Ruhsal travma ve disosiyatif bozukluklar,
●    Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar,
●    Cinsel işlev bozuklukları, şeklindedir.

Çocuk Ergen Psikiyatri Hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre hemen hemen her beş çocuktan birinin çocukluk ve ergenlik döneminde mental hastalığı olur ve çocuk psikiyatri doktoru tarafından değerlendirilir. Bu dönemlerde en çok görülen rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

●    Anksiyete Bozuklukları,
●    Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu,
●    Davranım ve Dürtü Kontrol Bozuklukları,
●    Uyum Bozuklukları,
●    Öğrenme Bozuklukları,
●    Çocukluk Çağı Depresyonu,
●    Obsesif Kompulsif Bozukluk,
●    Tik Bozuklukları,
●    Otizm Spektrum Bozukluğu,
●    Zeka Gerilikleridir.

Geriatrik Psikiyatri

İlerleyen yaşla birlikte beyindeki hücrelerin ölümü nedeniyle bellek, dikkat, hareket, algılama gibi zihinsel işlevlerde kısmi kayıplar görülür. Bu kayıplar nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklarla geriatrik psikiyatri ilgilenir. Bu rahatsızlıklar ise şu şekildedir:
●    Alzheimer,
●    Yaşlılarda depresyon,
●    Yaşlılarda mani,
●    Yaşlılarda psikoz,
●    Yaşlılarda kaygı bozukluklardır.

Bipolar Bozukluk

İki uçlu duygudurum bozukluğu olarak bilinen bipolar bozukluk, adından da anlaşılacağı gibi bireyin ruh halindeki iki uç arasında gidip gelmesidir. Yani bir anda depresif duygular içerisindeyken, başka bir zaman yüksek enerji seviyesine sahip olmasıdır. Bu rahatsızlığı tamamiyle ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen, ilaç ve psikososyal tedaviler sayesinde rahatsızlığın semptomları hafifletilir.

e-Psikiyatri

Nöropsikiyatri, Psikoloji, Nöroloji, Uzman Psikolog ve Psikiyatrist Kadrosu ile Türkiye'nin Nöropsikiyatri Portalı e-Psikiyatri.com… Psikiyatri ve psikiyatri hastalıklarıyla ilgili her türlü bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz... Psikiyatri alanında her türlü haber uzman kadromuzla hazırlanmaktadır.

Borderline

Sınırda kişilik bozukluğu olarak adlandırılan borderline, hemen hemen nüfusun % 3’ünü etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Şizofreninin sınırı olarak belirtilen bu rahatsızlık bireyin duygularını düzenlemesini ve dürtülerini kontrol etmesini engeller.

Psikiyatrik Sorunlar Ve Hastalıklar Nelerdir?

Psikiyatri ne için gidilir, psikiyatri ne zaman gidilmeli, psikiyatri ne sorar gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmasına rağmen, halen nöron psikiyatri hastalıklarının ne olduğu konusunda detaylı bilgi sahibi olan kişilerin sayısı oldukça azdır. Bu hastalıkların en çok bilinenleri şunlardır:

●    Panik atak,
●    Sosyal fobi,
●    Depresyon,
●    Anksiyete bozukluğu,
●    Yoğun stres,
●    Yeme bozukluğu,
●    Uyku düzensizliğidir.

Günümüzde özellikle kimlik bozukluğu olarak bilinen apotemnofili en çok merak edilen rahatsızlıklardan biridir. Ayrıca panik atak rahatsızlığının çok sayıda kişide görülmesi nedeniyle panik atak belirtileri nelerdir, sorusu da en çok konuşulan konular arasındadır.

Ruhsal Hastalık Ne Demek?

Kişinin yaşam kalitesini düşüren ruhsal hastalık, sinirsel rahatsızlıkların tümü kapsar. Psikiyatri neden gidilir, sorusunun en net cevabı da burada yatar. Ruhsal sağlık beraberinde kaliteli ve sağlıklı yaşamı getirir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?   

Bireyin bedeninde ya da sosyal çevresindeki belirli uyaranları tehdit olarak algılamasıdır. Bu nedenle sürekli korku, sıkıntı, endişe ve gerginlik belirtileri gösteren hastanın yaşam kalitesi de düşer. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi gibi bu rahatsızlığın tedavisinde de ilaç veya psikoterapi kullanılır.

Depresyonda Olmak Ne Demek?

Depresif ruh hali ile çaresizlik, umutsuzluk ve suçluluk hislerinin yoğun olarak hissedildiği bir süreç olarak bilinen depresyon, tedavi edilmediği sürece büyük problemlere neden olabilir. Depresyonda hayattan soyutlanma ve hiçbir aktiviteye katılmama gibi belirtilerin yanı sıra, kilo alma ya da verme gibi durumlar da yaşanır. Psikiyatri ne sorar endişesi ile tedaviden kaçınmamak gerekir. Ayrıca Türkiye’nin en iyi psikiyatri doktoru kimdir gibi konularla zaman kaybetmekten ziyade psikiyatri alanında deneyimli ve uzman hastanelerin psikiyatri bölümüne başvurmak önemlidir.

Sinir Hastalıkları İsimleri

Sinir hastalıkları isimleri şu şekildedir:

●    Depresyon,
●    Anksiyete bozukluğu (Panik bozukluk, Yaygın anksiyete bozukluğu, Obsesif kompulsif bozukluk, Sosyal Fobi, Travma sonrası stres bozukluğu),
●    İki uçlu bozukluk (Manik depresif bozukluk, Bipolar bozukluk),
●    Şizofreni,
●    Alkol-madde bağımlılığı,
●    Cinsel işlev bozuklukları,
●    Kişilik bozuklukları,
●    Yeme bozuklukları,
●    Histeri-konversiyon,
●    Hipokondriazis,
●    Tikler,
●    Yaşlılık psikiyatrisi-demans (bunama),
●    Uzun süren yas,
●    Dürtü kontrol bozuklukları şeklindedir.

Bazı rahatsızlıkların tanısı için Psikiyatri’de MRI kullanımı gerçekleştirilir. Ayrıca belirli hastalıkların tedavisinde işe veya okula ara vermek gerekir. Bu nedenle psikiyatri raporu nasıl alınır sorusunun cevabı bilinmelidir. 

beyin

Psikiyatri Tanı Yöntemleri

Psikiyatri hastalıklarının tanısı doğru tedavi için oldukça önemlidir. Bu nedenle hastalığın sebebi en iyi şekilde belirlenmeli ve biyolojik, fizyolojik ve genetik nedenlerden hangisi söz konusu ile ona göre tedavi yöntemi seçilmelidir. Örneğin; son zamanlarda obsesyon nedir, obsesif kompulsif bozukluk kimlerde görülür ve tedavisi nasıldır gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Psikiyatri Hastalıklarının Tedavisi

Kaliteli bir yaşam için ruh ve beden sağlığı bir bütün olarak görülmelidir. Bu nedenle ruh sağlığı bozulduğunda, psikiyatri bölümüne gidilerek gerekli işlemleri yaptırmak önemlidir. Bu süreçte genellikle ilaç kullanımı ve psikoterapi uygulanır. Doğru tanı sonrası uygulanan ideal tedavi yöntemleri ile başarı sonuçlar elde edilebilir.

Psikiyatrik Hastalıklarda Tedavi Süresi

Psikiyatrik hastalığın tedavi süreci, hastalığın tanısına, uygulanan tedavi yöntemine ve hastanın kendisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle belirli bir süre sonra tedavinin yarım bırakılmaması, bu konuda hastanın sabırlı davranması gerekir.

Psikiyatrik Tedavisini Kimler Almalı?   

Psikiyatrik tedavisini özellikle;
●    Madde bağımlıları,
●    Çocukluk döneminde travma yaşayanlar,
●    Kişilik bozukluğu olanlar,
●    İntihar girişimine meyilli olanlar,
●    Kıskançlık krizi yaşayanlar,
●    Evlilik sorunları olanlar,
●    Paranoyaklar,
●    Antisosyal olanlar,
●    Histeri nöbeti geçirenler almalıdır.

Psikiyatri Nasıl Tedavi Eder?

İlaç tedavisi ve psikoterapi ile hastalarını tedavi eden psikiyatri;
●    Hastalığın teşhisi,
●    Tedavisi,
●    Kontrolü gibi konuların tamamından sorumludur.

Beden sağlığına nasıl özen gösteriliyorsa, ruh sağlığına da o kadar dikkat edilmelidir. Ruhsal açıdan problem yaşandığında muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır.

Psikiyatri Doktoru Ve Görevleri Nelerdir?

Psikiyatri doktoru akıl hastalığı olan bireylerin rahatsızlıklarını giderme ve düzene sokma gibi hizmetler sunar. Özellikle ruhsal açıdan problemleri olan kişilerin hastalıklarına tanı koyar ve hastalık için en uygun tedavi yöntemini seçerek uygular.

Psikolog Ve Psikiyatri Arasındaki Fark

Genel olarak psikiyatri doktorları ilaç tedavisini kullanır. Bazıları aynı zamanda psikoterapi yöntemini de tercih eder. Psikolog ise sadece psikoterapi yöntemlerini kullanarak tedavi gerçekleştirir.


© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.