10 adımda oyuncak güvenliği

Oyuncak satın alırken, çocuğun yaşına uygunluğuna dikkat edin. İşte 10 adımda oyuncak güvenliği.

Oyuncak satın alırken, çocuğun yaşına uygunluğuna dikkat edin. İşte 10 adımda oyuncak güvenliği.

Her anne-baba çocuğuna en güzel oyuncakları almak, onu mutlu etmek ister. Ancak oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken kriterlere uymamak sonrasında sıkıntı yaratabilir.

ÇOCUĞUNUZLA NASIL KONUŞMALISINIZ

Oyuncak güvenliğiyle ilgili unutulmaması gereken 10 önemli madde şunlar: 1) Oyuncak satın alırken, çocuğun yaşına uygunluğuna dikkat edin. 2) Oyuncağın etiketinde yer alan güvenlik uyarılarını mutlaka okuyun. 3) Oyuncağa ait kullanma kılavuzunu dikkatlice inceleyin ve çocuklarınıza oyuncağın kullanımı hakkında detaylı bilgi verin. 4) Çocuğunuzun, oyuncağın ambalajı ya da poşetiyle oynamasına izin vermeyin. Bu poşet veya ambalajlar çocuğun yüzüne yapışınca, nefes almasını engelleyip, boğulmasına neden olabilir.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

5) Büyük çocuğunuz için almış olduğunuz oyuncaklar, küçük çocuğunuz için tehlikeli olabilir, çocuklarınızı oyun sırasında gözetim altında tutun. 6) Çocuklarınızın bakımını üstlenen bakıcı veya aile büyüklerinizi, oyuncak güvenliği hakkında bilgilendirin. 7) Oyuncaklar için güvenli saklama koşullarını sağlayın. 8) Oyuncakları sık sık gözden geçirin, tehlike arz edecek şekilde kırılmış ve ya bozulmuş olanları atın. 9) CE işareti olmayan oyuncakları satın almayın. 10) Güvenliğinizi tehdit eden ürünleri Sağlık Bakanlığı'na ait, www.saglik.gov.tr web sitesinin ana sayfasında yer alan "Ürün Güvenliği Şikayet ve İhbar Formu" kanalıyla bildirin ki, gerekli önlemler alınabilsin. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:07 Ekim 2012