10 soruda çiğ beslenme rehberi

Şişmanlık, çeşitli hastalıklar ile pek çok cilt ve sindirim sorununu engellediğine inanılan çiğ beslenme her geçen gün daha fazla insanın beslenme tercihi oluyor. İşte çiğ beslenme rehberi.

Organik ve işlenmemiş gıdalarla beslenmek anlamına gelen çiğ beslenme trendi son dönemlerde dünyada ortaya çıkan yeni beslenme akımları arasında yer alıyor. Sağlıklı yaşamla özdeşleşen çiğ beslenme aslında bir yaşam tarzını ifade ediyor. İşte 10 soruda çiğ beslenme trendi

ÇİĞ BESLENME NEDİR VE HANGİ GIDALARDAN OLUŞUR?

Çiğ beslenme gıdaların doğal, taze halleriyle veya kurutularak tüketilmesi esasına dayanıyor. Yiyeceklerin vitaminlerini ve enzimlerini kaybetmedikleri bu yöntemle meyveler, sebzeler, tahıllar ve kuruyemişler gibi besin grupları çiğ olarak tüketilebiliyor.

ÇİĞ BESLENME KİMLERE UYGUN?

Çiğ beslenme insanlık tarihinden beri insan fizyolojisine en uygun beslenme biçimi olduğu için herkes bu beslenme yöntemini kullanabilir. Çiğ beslenmeye yeni başlayanların ise yavaş bir geçiş süreci ile bu yöntemi hayatlarına adapte etmeleri daha sağlıklı.

ÇİĞ BESLENMEYİ HAYAT TARZI HALİNE GETİRMEK NASIL KOLAYLAŞTIRILABİLİR?

Bu beslenme yöntemine geçiş yapmak isteyenlerin belirli bir süre detoks yaparak vücutlarını buna alıştırmaları gerekiyor. Böylece vücut çiğ beslenme trendine daha iyi uyum sağlayabilir.

ÇİĞ BESLENME İÇİN ÖĞÜNLER NASIL SEÇİLMELİ?

Sabahları taze meyve veya sebze suları, öğlen salata ve taze sebze alternatifleri ile pek çok meze çeşidi ilk sıralarda geliyor. Bunun yanında pratik tatlı ve aperatif seçenekleri de bir hayli fazla.

ÇİĞ BESLENMENİN EN BÜYÜK FAYDALARI NELERDİR?

Çiğ beslenme öncelikle besinlerin vitaminlerinden en iyi şekilde yararlanmayı sağlıyor. Bunun yanında sindirimi kolaylaştırarak enerji seviyesini üst düzeye çıkarıyor.

HÜRRİYET

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi:12 Temmuz 2017