113 HASTANE SAĞLIK-NET' e BAĞLANDI

Sağlık Bakanlığı'nın büyük projelerinden biri olan Sağlık-NET'e bugüne kadar kapsamdaki 128 hastaneden 113'ü bağlandı.

Sun Microsystems ve Çözüm Bilgisayar tarafından hazırlanan projede sistemin yerleştirildiği 113 hastane Sağlık Bakanlığı'na bağlandı. Sağlık-NET, sağlık kurumlarında üretilen her türlü veriyi, doğrudan üretildikleri yerden, standartlara uygun şekilde toplamayı, toplanan verilerden tüm paydaşlar için uygun bilgiler üreterek sağlık hizmetlerinde verim ve kaliteyi artırmayı hedefleyen, entegre, güvenli, hızlı ve genişleyebilen bir bilgi ve iletişim platformu olarak tasarlandı.

Vatandaşlar bu portalı kullanırken, bağlı bulunduğu aile hekimini görebilecek. Elektronik Kimlik Kartı devreye alındığı zaman portal vasıtasıyla Merkezi Hastane Randevu Sistemi üzerinden randevu alıp hastanelere gidebilecek, kendilerine ait sağlık kayıtlarını görebilecek, bağlı bulundukları aile hekimlerine bilgi alma amaçlı danışabilecek.

Sağlık Hizmet Sunucuları da kendi konularıyla ilgili güncel bilgi ve düzenlemeleri takip edebilecekleri gibi, yetkileri çerçevesinde portaldaki uygulamalar vasıtasıyla veri bildirimi yapabilecek, kendileri için hazırlanmış olan sağlık rapor ve detay istatistiklerine ulaşabilecek.

Sağlık sektörü temsilcileri, sağlık bilişimi alanında ortaya çıkan standartları takip edebilecek, “Hastane Bilgi Sistemi” yazılımları, “Aile Hekimliği Bilgi Sistemi” yazılımları, bu yazılımların gerektirdiği donanım ve mesajlaşma standartları, veri güvenliği ve mahremiyeti gibi konularda son gelişmeler ve bakanlığın sektörden beklentileri ve sektörün uyması gereken normlar hakkında bilgi sahibi olabilecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.