119 YAŞINDA VE SIRRINI AÇIKLADI

A.A

119. yaşını pasta keserek kutlayan Abbas Koca, uzun yaşamasının sırrını sigara ve alkol kullanmamasına bağlıyor.


1 Temmuz 1891 yılında dünyaya gelen Abbas Koca, Iğdır ve Ağrı'da çiftçilik yaptıktan sonra şehir merkezindeki 7 Kasım Mahallesi'ne yerleşti. Yaptığı iki evlilikten, 15 çocuk sahibi olan Koca'nın, 40 torunu, 70 de torununun çocuğu bulunuyor.

Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaç torunu olduğunu ve torunlarının isimlerini bile hatırlamakta güçlük çektiğini belirterek, uzun yaşamasının sırrını sigara ve alkol kullanmayıp, sağlıksız gıdalar tüketmemesine bağlıyor.

Yaşamı boyunca çok az doktora gittiğini ifade eden Koca, beslenmesine de dikkat ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hayatımda hiç sigara içmediğim, alkol almadım, sağlıksız gıdaları tüketmedim. Geçtiğimiz yıla kadar hiç doktora gitmemiştim. Yaşlılıktan dolayı bazen rahatsızlanıyoruz. Kulaklarım az duyuyor. Bundan dolayı bazen doktora gidiyorum. Süt içtim, peynir, kaymak, yoğurt ve bal yedim. Sağlıklı beslendiğim için de bu yaşıma kadar geldim. Bir de küçük sıkıntıları büyütmemek gerekiyor.”

65 yaşındaki ikinci eşi Zarife Koca ile yaşlılık maaşıyla geçinmeye çalıştığını dile getiren Abbas Koca, “Bana eşim bakıyor. O olmasaydı zor durumda kalırdım. Kulaklarım da az duyuyor. Valilik tarafından duymam için cihaz gönderildi. Ama kullanamıyorum” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.