12 adımda mutluluk

Mutlu yaşabilir, mutlu ölebilirsiniz. İşte 12 adımda mutluluk önerileri.

Mutlu yaşabilir, mutlu ölebilirsiniz. İşte 12 adımda mutluluk önerileri.

Cornell Üniversitesi'nden Gerontoloji (İhtiyarlık sorunları) uzmanı Karl A.Pillemer, 65 yaşın üzerindeki bin Amerikalıyla yaptığı mülakatlar sonucunda ortaya "Yaşamla ilgili 30 Ders: Bilge Amerikalılardan Denenmiş ve Gerçek Tavsiyeler" adlı kitabını yayınladı.

İŞTE O KİTAPTAN DAHA MUTLU BİR YAŞAM İÇİN 12 TAVSİYE...

KENDİN GİBİ BİRİYLE EVLEN

Uzmanlar farklı yönelimleri ve yaklaşım tarzı olan çiftleri evliliklerini daha zor sürdürdüğünü belirtiyorlar. Çiftler birbirlerine çok çeşitli konularda benzer olabilirler ancak uzmanların en önemli buldukları nokta, evlilerin temel değerlerde benzer olması.

VÜCUDUNU 100 YIL BOYUNCA KULLANACAKMIŞ GİBİ YAŞA

Ölüm konusunda endişelenme, kronik hastalıklar için endişelen. Sigara içenler, fazla yemek yiyenler ve hareketsiz yaşam sürenler, hayatınızı erken yaşlarda değiştirmelisiniz. Bunu uzun yaşamak için değil 70'li, 80'li yaşlarınıza geldiğinizde daha kaliteli bir yaşam sürüyor olmak için yapmalısınız.

YAKIN ÇEVRENİZLE İLETİŞİMDE KALIN

Kendinize, yakın çevreniz ve akrabalarınızla iletişiminizi sürdürmenizde yardımcı olacak hedefler koyun. Nerede yaşayacağınızın planını önceden yapın. Anne babanızı da bu planı yaparken göz önünde bulundurun.

DEPRESYONDAN KURTULUN!

İNSANLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAK

Vicdan azabını hayatından çıkar ve tek bir kelimeyi sürekli kendine tekrar et: 'Dürüstlük'. Uzmanlar herkesin güvendiği, dürüst ve haysiyetli bir insan olmanın önemine dikkat çekiyor. Yoksa pişman olursunuz.

FIRSATLARA AÇIK OLUN

Her türlü zorluğa hazır olun ve her fırsata 'evet' demeyi bilin. Kariyerinizde elde edeceğiniz en büyük ödül daha fazla fırsatla karşılaşmaktır. Kanıtlanmış bir gerçek: İş hayatlarında mutluluğu yakalayanlar, önemli anlarda risk alabilenlerdir.

DAHA ÇOK SEYAHAT ET

Vaktiniz varsa ve fiziksel olarak bir engeliniz yoksa seyahat etmeyi asla ihmal etmeyin. Seyahat etmek ufkunuzu açar, yeni hedefler koymanıza yardımcı olur. 78 yaşındaki Donna Loflin'le kulak verin:" Eğer mutfağımı yeniletmek ve seyahat yapmak arasında bir seçim yapmam gerekirse kesinlikle seyahati seçerim. Maddeler size bekler ancak gezi planları beklemez.''

HALA HAYATTAYKEN ONA ÇİÇEK GÖNDERİN

81 yaşındaki Hal Phipps, eşini kaybettiğinde 55 yıllık evlilerdi. Phipps şunları anlatıyor: "Eşime, onu ne kadar çok sevdiğimi yeteri kadar söylemediğim için çok pişmanım. Onu kaybedene kadar yaptığım hatanın farkında bile değildim." En yakınlarımızla olan ilişkilerimizde dahi söylememiz gerekenleri ifade etmeniz gerekiyor, çok geç olmadan.

ÇOCUKLARINIZLA ZAMANI PAYLAŞIN

Spor yapmak, balığa çıkmak, kamp yapmak gibi hobilerinizi çocuklarınızla paylaşın. Bu zamanları birlikte geçirmeye çalışın. Çocuklarınızın geriye baktığında hatırlayacakları en güzel hatıralar bu paylaşım anları olacaktır.

YETİŞKİN 'ÇOCUKLARINIZLA' ANLAŞMAYA VARIN

Uzmanlara göre ebeveynlerinizle herhangi bir sorundan dolayı aranız açıldığında genellikle en büyük bedeli ödeyen onlar oluyor. Sonucunda da genellikle araya mesafeler giriyor. Bu tarz problemler genellikle yaşandığı anda çok mühim görünen ama aslında gayet önemsiz olan konulardan kaynaklanır. Ve asla araya giren mesafelerin verdiği üzüntüden daha önemli konular değillerdir.

SAHİP OLDUĞUNUZ ZAMANIN TADINI ÇIKARIN

70'lerine gelmiş insanlar için zaman gerçekten bulunmaz bir nimet ve onlar bunun kıymetini çok iyi biliyorlar. Gençler için de aynı şey geçerli olmalı yoksa hayatınız olmasını istediklerinizi bekleyerek geçip gidebilir. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2012