14 YAŞINDA DEHA ÇOCUK

A.A

Çin'de 14 yaşındaki deha bir ortaokul öğrencisi, liseyi okumadan ülkenin en iyi üniversitesinde eğitimini sürdürecek.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Pekin Üniversitesinin  adaylarını üniversite sınavına girmeden tavsiye üzerine alacağını duyurmasından  sonra, Hong Şin'gı adlı ortaokul son sınıf öğrencisi kız çocuğu, öğrenim gördüğü  okul tarafından bu üniversiteye önerildi.

Ülkenin doğusunda bulunan Ciangsu eyaletinde yaşadığı belirtilen kızın  çok iyi derecede İngilizce bildiği ve IELTS, TOEFL ve SAT gibi uluslararası  yabancı dil sınavlarında çok yüksek puanlara sahip olduğu kaydedildi.

Hong'un okul müdürü Vang Mingdı, öğrencisinin deha olduğunu, birçok  konuyu kendi başına öğrendiğini ve şu ana kadar 500 bin kelimeden fazla deneme  yazdığını söyledi.

Öğrenci Hong Şin'gı da, düzenlenen basın toplantısında, Pekin  Üniversitesinde Maliye eğitimi almak ve mezuniyetinin ardından kendi şirketini  kurarak iş hayatına atılmak istediğini söyledi.

Pekin Üniversitesi, bir süre önce, adaylarda üniversite sınavı şartı  aramayacağını, öğrencilerini lise yöneticilerinin tavsiyesi üzerine alacağını  duyurmuştu.

Eğitimcilerin desteklediği yeni uygulama, bazı çevreler tarafından  "suiistimal edilmeye müsait ve nepotizmi destekleyici" bir uygulama olarak  görülüyor.

ABD'den Harvard ve Yale, Birleşik Krallık'tan Oxford ve Cambridge gibi  dünyaca ünlü birçok üniversite ile işbirliği ve ortak eğitim programları olan  Pekin Üniversitesi, son 50 yılda, aralarında Türklerin de bulunduğu 20 bini aşkın  yabancı öğrenciye eğitim verdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.