1,5 SAATLİK İŞKENCE

ANKA

Regus’un yaptığı ankete göre Türkiye’de 7 çalışandan 1’i her gün 90 dakikadan fazla bir zamanı yolda geçiriyor.


Regus’un yaptığı ankete göre Türkiye’de 7 çalışandan 1’i her gün 90 dakikadan fazla bir zamanı yolda geçiriyor. Ayrıca, çalışanlar yıllık kazançlarının yüzde 5’ini ulaşım masraflarına harcıyorlar.

Regus’un internet üzerinden yaptırdığı ankete göre, çalışanlar için işe gidiş gelişlerde trafikte kaybedilen zaman ve mesafenin uzak olmasının, esnek çalışma uygulamalarındaki ilerlemelere rağmen hala bir sorun olarak ortaya çıktığı belirlendi. Ankette, Türkiye’de çalışanların yüzde 15’inin her gün işlerine gelip giderken 90 dakika harcadığı, dünya genelinde ise bu oran yüzde 20 olduğu kaydedildi. Ankette, çalışanlar için işe gidiş gelişlerde kullanılan araçlar arasında en popüler aracın yüzde 64’lük bir oranla araba olduğu tespit edildi. Ankette, dünya genelinde çalışanların yüzde 7’sinin işyerlerine gidiş ve gelişlerde maaşlarının yüzde 10’unu ya da daha fazlasını ulaşım masraflarına harcadıkları belirlendi. Ankette

Türkiye’de ise bu oranın yıllık maaşın yüzde 5’i kadar kaydedildi.

İŞE GİDENLERİN YÜZDE 76’SI KENDİ ARABASINI TERCİH EDİYOR


Regus’un, Orta/Doğu Avrupa ve Balkanlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Garry Gürtler, “İşe gidiş ve gelişlerde kaybedilen zamanın personel işgücü, sağlığı ve moraline verebileceği zararlı etkileri durdurabilmek için, anlayışlı şirketler çalışma uygulamalarında daha esnek davranmakta ve çalışanlarının evlerine daha yakın çalışabilmeleri için iş yeri çözümleri aramaktadırlar. Yaptırdığımız anketten çıkan bir sonuca göre, Türkiye’de işe gidiş gelişlerde araba kullanımı yüzde 76’yla ortalamanın çok üzerindedir. Diğer ulaşım araçları da sırasıyla yüzde 6 ile belediye otobüsleri ve yüzde 5 ile taksiler olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de en az popüler olan ulaşım yolu yüzde 1’den az bir oranla tren olarak gözükmektedir” ifadelerini kullandı. Gürtler, ulaşımında yaşanan bu zaman kaybının aynı zamanda çalışanlara bir stres yüklediğini, bunun da yüksek kan basıncından, kas-iskelet hastalıklarına ve düşünsel performans üzerindeki olumsuz etkilere kadar bir dizi işgücü kaybı yaratan olumsuzluklara neden olduğuna da dikkat çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.