150 dakika yetmiyor

Haftada 150 dakika yürüyüş yetmiyor!

ABD'li ve Avustralyalı bilim adamları, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği haftada en az bir kere 150 dakika yürüyüş veya 75 dakika koşudan oluşan egzersiz süresinin çok üzerinde faaliyette bulunulması gerektiğini kaydetti. Araştırmacılar DSÖ'nün tavsiyesinin 5 kat egzersiz yapılması gerektiğini ve bu şekilde hastalıklardan korunabileceğini söyledi.

ABD'li ve Avustralyalı bilim adamları, yaygın hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tavsiye ettiği sürenin çok üzerinde egzersiz yapılması gerektiğini ortaya çıkardı. DSÖ, sağlıklı bir hayat için haftada en az 600 Metabolik Eşdeğer Dakika (MET) fiziksel aktivitede bulunulması, bunun için de örneğin 150 dakika hızlı yürüyüş veya 75 dakika koşu yapılması tavsiyesinde bulunurken, 1980 ila 2016 yıllarında yapılan 174 bağımsız araştırmanın sonuçlarını inceleyen araştırmacılar farklı bir sonuca ulaştı.

Araştırmacıların yayınladığı rapora göre, beyin kanaması, meme ve bağırsak kanseri, diyabet ve kalp hastalıkları riskinin ciddi biçimde düşürülebilmesi için DSÖ'nün asgari tavsiyesinin 5 katı egzersiz yapmak gerekiyor.

YÜZDE 2'DEN YÜZDE 19'A

Washington Üniversitesi'nden Hmwe Kyu, hareketli bir hayat tarzının sağlık için çok önemli olduğunu ancak hastalık riskinin ciddi biçimde azaldığını söyleyebilmek için haftada en az 3-4 bin MET egzersiz yapılması gerektiğini söyledi. DSÖ'nin önerdiği haftada 600 MET hareket seviyesine sahip birinin diyabete yakalanma olasılığının hareketsiz birine göre sadece yüzde 2 oranında azaldığını belirten Kyu, fiziksel faaliyetin düzeyinin 3 bin 600 MET'e yükselmesi durumunda bu oranın yüzde 19'a yükseldiğini dile getirdi.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Ekim 2016Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2016