2 MİLYON KADIN İNME GEÇİRİYOR

DHA

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Talip Asil, TÜ Başhekimlik Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, inmelerin, beyni besleyen damarların tıkanması veya kanamasına bağlı olarak oluştuğunu belirtti.

İnmenin genelde kol ve bacaklardaki güçsüzlükler ile felçlerle ortaya çıktığını ifade eden Asil "Tüm inmelerin yaklaşık yüzde 85'i tıkayıcı tipte, yüzde 15'i ise kanayıcı tiptedir. Kanayıcı tipteki inmelerin en önemli nedeni, yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyondur. Her sene 15 milyon insan hafif inme atağı geçirmektedir. Her yıl 2 milyon kadın inme geçirmekte ve 93 bini inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir" diye konuştu.

Doç. Dr. Asil, inmelerde erken müdahalenin çok önemli olduğunu dile getirerek, ilk birkaç saat içinde verilecek damar açıcı ilaçlarla tıkalı damarın açılabileceğini vurguladı.

İnsanların beyindeki hücrelerin ölmesi nedeniyle felç olduğunu da anlatan Asil, şunları söyledi:

"Beyindeki damar tıkanıklığının nedeni, damar sertliği olarak da bilinen ateroskleroz veya ritm düzensizliği olan kalpten, beyindeki damarlara pıhtı atmasıdır. Tıkayıcı tipte inmeler için en önemli risk faktörleri hipertansiyon, şeker hastalığı, ileri yaş, kalp hastalığı ve sigaradır. Beyni besleyen damarın tıkanması nedeniyle beynin bir bölgesi kansız kalır ve kısa bir zaman içinde bu bölgedeki hücreler ölür. Bu hücrelerin ölmesi kol ve bacakların hareketi, konuşma gibi bazı fonksiyonların yapılamamasına ve dolayısıyla felçlere sebep olur. Beyni besleyen damarlarda tıkanıklık gerçekleştiğinde, beyin hücreleri ölmeden tıkalı damarlar yeniden açılabilirse, hasta felç kalmayabilir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.