2 YAŞINDAKİ TİRYAKİ KURTULDU


A.A
        
Dünyada büyük yaknı uyandıran, Endonezya'da 2 yaşındaki sigara tiryakisi  erkek çocuk, bu kötü alışkanlığını bıraktı.

 


Mayıs ayında Aldi Rızal adlı 2 yaşındaki çocuğun sigara içerken çekilen  görüntüleri internette yayınlanmış ve uluslararası tepkiye yol açmıştı.

Günde iki paket sigara içen ve ailesi her engel olmak istediğinde öfke  nöbetleri geçirdiğini söylenen Aldi Rızal, bir psikolog yardımıyla sigaradan  vazgeçti.

Rehabilitasyon çabaları çerçevesinde Rızal'ı kendi evine taşıyan psikolog  Seto Mulyadi, çocuğun, sigara istemeyi ve içmeyi bıraktığını söyledi.

Mulyadi, Rızal'ın, memleketi olan Güney Sumatra bölgesindeki balıkçı  köyünde hemen hemen herkesin sigara içmesi yüzünden bu kötü alışkanlığı  edindiğini ve çocuğun çevresi değiştiğinde, oyun ve çizim gibi çok çeşitli  faaliyetlerle tanıştığı için artık sigara içme dürtüsünün uyanmadığını kaydetti.

Akrabaları, Rızal'a ilk sigarayı 18 aylıkken babasının verdiğini  belirtiyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.