20 DAKİKADAN FAZLA OTURMAYIN


A.A

Bilgisayar başında uzun süre  vakit geçirenlerin, bel fıtığı riskiyle karşı karşıya bulunduğu bildirildi. İşte detaylar.

 


Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Bülent Elbasan, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Türkiye'de fizyoterapiste duyulan ihtiyacın her geçen gün  daha da arttığını söyledi.

Yoğun iş temposu, dengesiz beslenme, maddi sıkıntılar nedeniyle  insanların vücutlarına çok fazla dikkat etmediğini ifade eden Elbasan, bunun  fizik tedavi ve rehabilitasyon gerektiren ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını  kaydetti.

Özellikle bilgisayar başında uzun süre vakit geçirenlerin risk altında  bulunduğunun altını çizen Elbasan, şöyle devam etti:

“İnsanlar çalıştıkları ortamda çevresel şartları vücut şekline göre  ayarlamalı. Örneğin bilgisayar başında çalışanlar oturma pozisyonlarına çok  dikkat etmeli. Uzun süre kambur pozisyonda çalışmak, bel ve sırt başta olmak  üzere boyun ağrılarına neden oluyor. Dikkat edilmezse bu ağrılar çok ciddi sağlık  sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle 20 dakikadan fazla bilgisayar başında vakit  geçirmeyin. Bunu gerçekleştiremiyorsanız da 20 dakikada bir bilgisayar başından  kalkın ya da hareket yapın.”
       
ERKEN TANIYLA KALICI RAHATSIZLIKTAN KURTULABİLİRİZ
        

Elbasan, bel, sırt ve boyun ağrılarının erken fark edilmesi durumunda  basit önlemlerle kalıcı hale dönüşmesinin önüne geçilebileceğini söyledi.

Eskiden bazı kişilerin ortopedik rahatsızlıklarıyla ilgili hastane yerine  “kırık çıkıkçıya” gittiğini vurgulayan Elbasan, “Artık vatandaşlarımız da bu  konuda daha duyarlı hale geldi. Eski yöntemlerle tedavi yerine rahatsızlıklarında  hemen hastaneye geliyorlar. Kırık çıkıkçılara itibar etmiyorlar. Bu yöntemler  insanlarda daha kalıcı zararlar bırakıyor” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.