20 MİLYON İNSAN HATIRLAMIYOR

20 MİLYON İNSAN HATIRLAMIYORZeynep GÜÇLÜCAN

Alzheimer nedir, nasıl anlaşılır, tedavisi var mıdır?

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Alzheimer hastalığı için, "Kişilerin düşünce süreçlerini darmadağın edip onları zihinsel karmaşaya sürükleyen, günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır." tanımını yapıyor. Dr. Yavuz, tüm dünyada Alzheimer'a yakalanmış 20 milyon kişi olduğunu, bunların 300 bin tanesinin bizim ülkemizde bulunduğunu, sayısız kişinin, anne-babalarını, eşlerini yakın çevresindeki insanları bu hastalığın pençesinde kıvranırken izlemek zorunda kaldığını da sözlerine ekliyor.

Alzheimer hastasını nasıl tanırsınız?

Alzheimer hastalığının belirtileri kişisel özelliklere, fiziki koşullara, bireyin yaşam tarzına göre değişebiliyor. Yakın geçmişteki olayların ve insanların hatırlanamaması, randevuların unutulması, telefon numaralarının karıştırılması gibi unutkanlıklar bir süre sonra rahatsızlık verici boyutlara ulaşıyor.  Alzheimer hastaları, bu unutkanlık krizlerini başlangıçta saklamaya çalışıyor fakat bir noktadan sonra olayların kişinin kontrolünden çıkıyor ve yaşamlarının akışını bozuyor.

Alzheimer'ın ilk belirtileri şöyle sıralanabilir:

- Yakın geçmişteki olayların ve kişi isimlerinin unutulmaya başlaması;

- Zaman ve mekan karmaşas

- Karar varmada güçlük;

- Çalıştığı işe ve hobilerine olan ilgisinin azalması.

- Kelimeleri bulmada güçlük çekme

- Kişilik değişimleri

Alzheimer'ın tedavisi var mı?

Artık hastalığın ileri biçimlerinde gündelik yaşam etkinlikleriyle bağlantılı işlevleri daha iyiye götüren, bakım ve gözetim gereksinimini azaltan yeni tedaviler mevcut. Alzheimer tedavisinde yeni gelişmeler yaşanıyor ve özellikle manyetik stimülasyon tedavisinin Alzheimer tedavisinde yeni bir ufuk açacağına inanıyorum. Manyetik stimülasyonla beynin belirli bölgelerine dışarıdan gönderilen elektromanyetik sinyallerin, gerek korteksteki hareket sistemi ile ilgili hücreler gerekse limbik merkezlerdeki düşünce ve davranışlarla alakalı kognifif hücreler üzerine uyarıcı şok etkisi yaparak hücre dejenerasyonunu düzelttiği, böylece hastalığın belirtilerinde ve bizzat hastalığın kendisinde önemli düzelmeler sağladığı düşünülmektedir.

ALZHEIMER KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Hastalığın başlangıç yaşı var mıdır, sadece yaşlılarda mı görülür?

Hastalık yaşla birlikte artış gösteriyor, ancak daha gençleri, hatta 50'li yaşları da içine alabiliyor. Bu nedenle sadece yaşlı kişilerde görülür düşüncesi doğru değildir.

ALZHEIMER KALITSAL MIDIR?

Alzheimer'ın nedenleri nelerdir?

Hastalığın kesin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Alzheimer kalıtsal olan ve kalıtsal olmayan şeklinde iki grupta incelenebilir. Ailede bir Alzheimer hastası varsa, bu ilerde sizin de bu hastalığa yakalanacağınız ya da hastalığın sizden çocuklarınıza geçeceği anlamına gelmez.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.