20 YIL ÖNCE YALNIZLIĞI SEÇTİ

A.A

Mersin'de bir kişi, doğa sevgisi nedeniyle yaklaşık 20  yıldır eve dönüştürdüğü mağarada yaşamını sürdürüyor.

Kendini "doğa aşığı" olarak anlatan köylü geçimini ise Aydıncık-Gülnar  kara yolunu kullanan yolculara çay satarak sağlıyor.

Bozağaç köyünden 3 kilometre uzaklıktaki Menekşe adı verilen mağarada  yaşayan Mustafa Öztürk (60), doğayla iç içe yaşamayı çok sevdiğini, mağarada ise  huzur bulduğunu söyledi.

Küçükken, ailesine ait hayvanları otlatmak için sürekli olarak Menekşe  Mağarası civarına geldiğini anlatan Öztürk, "Hep böyle bir yerde, yeşille ve  doğayla iç içe bir yaşamın hayalini kurardım. Yıllar sonra bu hayalimi  gerçekleştirdim" dedi.

Yaklaşık 20 yıl önce yalnızlığı seçerek mağaraya yerleşmeye karar  verdiğini belirten Öztürk, ailesinin ise doğa sevgisi nedeniyle bu kararına karşı  çıkmadığını bildirdi.

Mağaraya yerleşme kararı üzerine harekete geçtiğini belirten Öztürk,  şöyle konuştu:

"Köylülerin hayvanlarını koyması nedeniyle Menekşe Mağarası çok  kirliydi. Ancak, titiz bir çalışmayla mağarayı yaşanılabilir bir hale getirdim.  İçerisinde sobam ve yatağım var. Tüm günümü burada geçiriyorum. Kedim, köpeğim  var. En iyi arkadaşım onlar. Doğada huzur buluyorum. Kent yaşamının kargaşasından  uzak bir yaşam sürüyorum."
        
YOLCULARIN UĞRAK YERİ
        
Öztürk, mağaraya sık sık köyden ziyaretçilerinin geldiğini belirterek,  geçimini ise Aydıncık-Gülnar kara yolunu kullanan yolculara çay satarak  sağladığını ifade etti.

Köydeki ailesinin de kendisini desteklediğini ve ihtiyaçlarını  karşıladığını ifade eden Öztürk, "Arada bir köye ve 15 kilometre uzaklıktaki  Gülnar'a giderek ihtiyaçlarımı alıyorum. Ailem bana yardımcı oluyor. Yaşamımdan  çok memnunum" diye konuştu.

Mağara içerisindeki havuzda balık ürettiğini ve taş oymacılığı yaparak  zamanını değerlendiren anlatan Öztürk, özellikle yaptığı kuş figürlerinin yoldan  geçenlerin fazlaca ilgisini çektiğini kaydetti.   


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.