215 TL'ye altın soslu ekmek

Dünyanın en pahalı ekmeği, 75 euro'dan satışa sunuldu. Galler'de yaşayan pastaneci Robert Didier'in yaptığı ekmekte, şampanya ve 23 karat altın bulunuyor.

Dünyanın en pahalı ekmeği, 75 euro'dan satışa sunuldu. Galler'de yaşayan pastaneci Robert Didier'in yaptığı ekmekte, şampanya ve 23 karat altın bulunuyor. ekmekKuzey Galler'de pastane işleten Robert Didier, 'krallara layık' bir ekmek üretti. İçeriğinde 23 karat altın ve şampanya bulunan ekmek, geleneksel yöntemlerle hazırlananlara hiç benzemiyor.

'Royal bloomer' adını verdiği ekmeği yaparken kaynak suyu, deniz tuzu ve bol miktarda şampanya kullanan Didier, bu ekmeği ticari amaçlarla değil, sadece bir tür 'rekor kırmak' için ürettiğini söylüyor. Bundan önce 'dünyanın en pahalı ekmeği'ni yine Robert Didier yapmış ve 30 euro'ya satmıştı. Şimdiyse ekmeğin üzerinde kullandığı altın süslemeler sayesinde kendi rekorunu kırmayı başardı.  Bu ekmek 75 euro, yani yaklaşık 215 liraya satışa sunuldu. "Bambaşka, lüks bir şey yaratmak istedik ve başardık da" diyen pastaneci, üretimini şu sözlerle anlatıyor: "Şampanya tadı ekmeğe çok farklı bir lezzet katıyor. Altın taneciklerinden ise pek tat alamıyorsunuz. Bu sadece dekorasyon amaçlı. Pastanemin şefi Raymond Blanc ile birlikte bu ekmeği yapmak için çok çalıştık. Önceki başarısız girişimlerimizden sonra böyle bir fikir aklımıza geldi. Üç adım uzunluğundaki Royal Bloomer, önceki yaptığımız ekmekten üç kat daha pahalı oldu. Aslında bir ay önce yapmıştık ama sunmak için özel bir anı bekledik. New York'taki bir etkinlikte görücüye çıkaracağız." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2014