250 BİN ALZHEIMER HASTASI VAR

DHA

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği (TFTRD) Geriatrik  Rehabilitasyon Çalışma Grubu tarafından, 18-24 Mart yaşlılar Haftası etkinlikleri  çerçevesinde düzenlenen "Sağlıkla Yaşlanalım" sempozyumu, Çankaya Belediyesi  Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi GEBAM Müdürü ve TFTRD Geriatrik Rehabilitasyon  Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, yaptığı konuşmada, günümüzde  her yıl yaşlanan insan sayısının 8 milyon arttığını ve 2030'da bu artışın yılda  24 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, yaşlı sağlığına önem verilmesi  gerektiğini bildirdi.

Yaşlı nüfusunun artmasına bağlı olarak bu kişilerde görünen sağlık  sorunlarının da artacağını vurgulayan Kutsal, "Dünya Sağlık Teşkilatı'na göre  dünya nüfusunun yaşlanmasıyla birlikte kanser, diyabet, kardiyovasküler  hastalıklar, kronik akciğer ve demans hastalıkları artmaktadır. Sigara kullanımı artmaktadır.
        
İNATÇI UNUTKANLIĞA DİKKAT
        
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ufuk Ergün de  yaşlılıkta en sık görülen hastalıklardan birinin Alzheimer olduğunu söyledi.

Alzheimer'ın 65 yaşın üstündekilerin yüzde 10'unda, 85 yaş üstündekilerin  ise yüzde 50'sinde görüldüğünü anlatan Ergün, "Şu anda dünyada 14 milyon,  Türkiye'de 250 bin alzheimer hastası tahmin ediliyor" dedi.

Ergün, her unutkanlığın alzheimer olarak algılanmaması gerektiğini de  vurgulayarak, "Ama orta yaş üzerinde ortaya çıkan, ilerleyici ve günlük yaşamı  etkileyen inatçı unutkanlıkların klinik önemi vardır" uyarısında bulundu.

Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Klinik Şefi Prof.  Dr. Ali Kutsal ise kalp damar sistemi hastalıklarının tüm dünya ülkelerindeki  ölümlerde birinci sırada yer aldığını söyledi. Kalp-damar sistemi hastalıkları içinde damar sertliğinin çok önemli  olduğunu anlatan Kutsal, buna bağlı olarak felç, kalp krizi, bacaklarda ya da  göğüste ağrı, ve kangren görülebileceğini kaydetti.

Kutsal, damar sertliğinin yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu olmadığını  vurgulayarak, genetik faktörler dışında beslenme, fiziksel aktivite, düzenli  sağlık taraması, sağlıklı beslenme ile hastalığın önlenebileceğine dikkati  çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.