27 YAŞA DİKKAT!

AFP

22 yaşında zirveye ulaşan beyin gücü, 27 yaşından itibaren azalmaya başlıyor. Hafıza gücü ise 37 yaşa kadar bozulmuyor. 


Bilgi birikimine dayalı yeteneklerde ise 60 yaşa kadar artış görülüyor. Virginia Üniversitesi`nden Profesör Timothy Salthouse, 20`li yaşların sonlarında, muhakeme, düşünme hızı ve uzamsal görselleştirme yeteneğinin azalmaya başladığı bulgusuna ulaştı.

Salthouse, yaşlanma sürecini yavaşlatma ya da tersine çevirme amaçlı terapilerin de çok daha erken başlaması gerekebileceğini söyledi.

18 ile 60 yaş arasındaki iki bin sağlıklı kişi üzerinde yedi yıl süren araştırmanın sonuçları Neurobiology of Aging (Yaşlanma Nörobiyolojisi) dergisinde yayımlandı. Beyin gücünün sınanması amacıyla katılımcılardan yapboz çözmeleri, verilen kelimeleri hatırlamaları ve harfler ve sembollerle oluşturulan kalıpları tanımaları istendi. Bu tür testler halihazırda, bunamanın teşhisi amacıyla da kullanılıyor. Araştırmada deneklerden katılmaları istenen 12 testin 9`unda en iyi performansın gösterildiği ortalama yaş 22 oldu.

BİLGİ BİRİKİMİ

Beyin hızı, muhakeme ve yapboz çözme yeteneğinde azalmanın tespit edildiği ilk yaş ise 27`ydi. Hafıza gücü gibi yetenekler ortalama 37 yaşa kadar bozulmazken, söz dağarcığı ya da genel kültür testindeki performans gibi bilgi birikimine dayalı yetenekler 60 yaşa kadar artış gösteriyor.

Profesör Salthouse, ulaştıkları bulguların, yaşa bağlı düşünsel yetenek gerilemesinin, sağlıklı ve eğitimli yetişkinlerde 20`li ve 30`lu yaşlarda başladığını ortaya koyduğunu söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.