3 AY TATİL APTALLAŞTIRIYOR MU

BBC

Yazın okulların üç ay tatil edildiği ABD’de, uzun yaz tatilinin çocuklara zarar getirdiği iddiaları tartışılıyor.

 


Yazın okulların üç ay tatil edildiği ABD’de, bu uzun tatilin çocuklara zarar getirdiği iddiaları tartışılıyor. Bazı uzmanlar, bu kadar uzun tatilin, öğrendiklerini unutturarak çocukları ‘aptallaştırdığı’ görüşünde.

ABD’te üç ayı bulan yaz tatilinin öğrencileri aptallaştırdığı yolunda tartışma başladı. Bazı uzmanlara göre yaz aylarında eğitimden uzak kalan çocuklar, öğrendiklerinin bir kısmını unutuyor. Bunun bir kanıtı olarak da, çoğu ülkeden daha fazla ders saatleri olmasına rağmen, Amerikalı öğrencilerin, başta matematik birçok derste Avrupalı akranlarının gerisine düşmeleri gösteriliyor.

PARASI OLAN OKUTUYOR

ABD’de mayıs ayının son pazartesi gününden eylül ayının ilk pazartesi gününe kadar okullar tatil. Gelir düzeyi yüksek aileler, çocuklarının dil kurslarına, yaz okullarına, tatile götürerek zeka gelişiminin sürmesini sağlıyor. Bu yaklaşık 76 milyon öğrencinin dörtte birine tekabül ediyor. Geri kalan düşük gelir grubundaki öğrencilere ise vakit öldürmekten başka bir şey kalmıyor. Böyle olunca dar ve orta gelirli aileler ile gelir seviyesi yüksek ailelerin çocukları arasında eğitim açısından da sınıfsal fark giderek büyüyor.

İŞLEYEN DEMİR PARLAR

OECD rakamlarına göre ABD’de öğrenciler, yılda ortalama 1080 saat ders görüyor. Almanya’da bu rakam 758, Japonya’da 600, Güney Kore’de ise 545 saat. Ancak 15 yaş arasında yapılan matematik testlerinde ABD 10’uncu, Almanya ise sekizinci sırada. ABD Başkanı Barack Obama da, yaz aylarında eğitimde yaşanan bu kayba işaret etmek için “Ulusal Yaz Öğrenme Günü” ilan etti. Üç aylık tatile karşı çıkan grupların başında gelen “Ulusal Yaz Öğrenme Birliği” Direktörü Ron Fairchild, “Antrenman yapmayan sporcu ve müzisyenden performans bekleyemeyiz, aynı şey öğrenciler için de geçerli” diyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.